Česká národná banka je najmenšia za šesť rokov

Česká národná banka (ČNB) prešla drastickou „odtučňovacou kúrou“. Objem jej majetku klesol za posledných 12 mesiacov o celú štvrtinu, čo predstavuje takmer 1 bilión Kč. Z pohľadu aktív je tak ČNB momentálne najmenšia od jari 2017, keď sa ku koncu chýlila éra devízových intervencií proti silnej korune. Informoval o tom server E15.cz.

„Redukcia bilancie centrálnej banky za posledný rok súvisela primárne s intervenciami proti oslabovaniu českej meny. Centrálna banka začala konečne normalizovať stav z obdobia kurzového záväzku, v rámci ktorého od hráčov na trhu nakúpila 80 miliárd eur,“ uvádza portfólio manažér Erste Asset Managementu Tomáš Kroužel.

Aktíva ČNB predstavujú v súčasnosti 3,03 bilióna Kč

Čo sa týka veľkosti, svoje maximum dosiahla ČNB práve pred rokom, keď sa jej majetok priblížil k úrovni 4,1 bilióna Kč. Bilancia sa podľa štatistík scvrkla v dôsledku boja za silnú korunu zhruba o 600 miliárd Kč a ďalších viac než 400 miliárd Kč si z majetku ČNB odkrojila rekordná strata za minulý rok spôsobená primárne úrokovými platbami z depozitov komerčných bánk. 

„V dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine a rastúcej neistoty na finančných trhoch ČNB bránila nadmerným výkyvom koruny,“ uvádza sa vo výročnej správe o výsledku hospodárenia centrálnej banky za minulý rok. Podľa ekonómov pomáha zníženie bilancie v boji s infláciou, ktorá vlani dosiahla takmer 20 %.

Centrálne banky v súčasnosti prechádzajú normalizačným procesom

„Klesajúca bilancia má priamy vplyv na likviditu, ktorá zásadne ovplyvňuje úverovú a následne investičnú aktivitu, čo celú ekonomiku spomalí,“ uvádza ekonóm spoločnosti XTB Štěpán Hájek s tým, že práve to je pre centrálnu banku v prostredí vysokej inflácie žiaduce. ČNB tak podľa neho fakticky znížila objem dostupných peňazí v ekonomike. V súvislosti s tým Kroužel dodal, že ČNB zároveň otvorila priestor pre budúce zisky na korune, teda pre silnejšiu menu.

Za posledný rok sa zhruba o 6 % „zmenšil“ i americký Fed a približne o 5 % „schudla“ aj ECB. „Centrálne banky v súčasnosti prechádzajú normalizačným procesom po tom, ako predchádzajúce roky boli pre ne obzvlášť bezprecedentné. Na rozdiel od ostatných centrálnych bánk však ČNB nerealizovala nákupy dlhopisov formou kvantitatívneho uvoľňovania. Teraz sa tak nemusí zbavovať množstva nakúpených dlhopisov,“ dodal Hájek.

Viac o téme: Česká národná banka ČNB, ekonomika, Federálny rezervný systém Fed, pokles, vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy