Cena bitcoinu prekonala 72 000 dolárov, blíži sa takzvaný halving

Cena bitcoinu sa zvyšuje, prekonala 72 000 dolárov. Blíži sa pritom polenie bitcoinu, takzvaný halving, ktoré nastane v druhej polovici apríla. Počet denne vygenerovaných virtuálnych mincí sa zníži na polovicu a klesne aj odmena pre ťažiteľov bitcoinu. V minulosti sa cena bitcoinu po halvingu zvyšovala.

Okolo 15:20 hod. SELČ si bitcoin podľa špecializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodín pripisoval 3,8 percenta a pohyboval sa okolo 72 050 dolárov. V priebehu seansy kryptomena vystúpila až na 72 694,98 dolára.

V polovici marca sa bitcoin vyšplhal až na nové rekordné maximum v blízkosti 73 800 dolárov. Následne však výrazne oslabil a zostúpil až na zhruba 60 800 dolárov.

Od začiatku roka si najväčšia a najznámejšia kryptomena pripísala vyše 70 percent

Od začiatku roka si najväčšia a najznámejšia kryptomena pripísala vyše 70 percent. K rastu podľa analytikov okrem iného prispieva záujem o novoschválené bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svoju úlohu však zohrávajú aj vyhliadky, že centrálne banky veľkých krajín začnú čoskoro znižovať úrokové sadzby. V marci nečakane znížila svoju základnú úrokovú sadzbu švajčiarska centrálna banka.

Počet digitálnych bitcoinových mincí bol vopred obmedzený na 21 miliónov. Do obehu sa dostávajú postupne a každé štyri roky – pri halvingu – sa znižuje na polovicu počet denne vygenerovaných virtuálnych mincí. Polenie bitcoinu väčšinou vyvolá jeho prudké posilnenie. Doteraz bolo vygenerovaných vyše 19 miliónov bitcoinov.

Viac o téme: bitcoin , fond obchodovaný na burze ETF , halving , kryptomeny , rekord

Súvisiace články

Aktuálne správy