Bitcoin prelomil dôležitú hranicu: Je najvyššie od novembra 2021 a blízko novým rekordom!

, ČTK/red

Cena najznámejšej kryptomeny bitcoin v stredu prekročila 60 000 amerických dolárov a je najvyššie od novembra 2021. Podľa analytikov prispievajú k rastu jednak bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF), jednak blížiace sa polenie bitcoinu, takzvaný halving. Na rekorde takmer 69 000 dolárov sa bitcoin ocitol taktiež v novembri 2021.

„Ide o dôsledok veľmi pozitívnej nálady, na ktorej sa vezie celý priemysel od januárového schválenia regulovaných fondov ETF na bitcoin v Spojených štátoch,“ povedal ČTK analytik XTB Štefan Hájek. Pre viaceré regulované inštitúcie ide o prvú možnosť, ako voči bitcoinu získať expozíciu, čo sa odrazilo aj v solídnom príleve nového kapitálu.

„Odhaduje sa, že niektoré dni dopytovali správcovia ETF až 12 000 bitcoinov, čo výrazne prevyšuje denné vyťažené množstvo okolo 900 bitcoinov,“ dodáva Hájek. Pozitívnu náladu tento týždeň podľa neho podporila aj žiadosť americkej spoločnosti BlackRock o spustenie ETF na spotový ether, teda druhú najväčšiu kryptomenu za bitcoinom.

Krátko po 15:00 SEČ bitcoin podľa špecializovaného serveru CoinDesk vykazoval za uplynulých 24 hodín rast o 5,8 percenta zhruba na 60 116 dolárov. Predtým sa dostal až nad 60 670 dolárov. Pred štvrtou hodinou už atakoval hranicu 61 000 dolárov.

Pozitívny vplyv zo schválenia ETF

Súhlas so spustením 11 investičných fondov ETF na spotové bitcoiny udelila americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v polovici januára. Od začiatku roka si bitcoin pripisuje okolo 43 percent.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

"Kryptomeny a umelá inteligencia (AI) sa stávajú integrálnou súčasťou nových digitálnych projektov a podnikov, pričom trh s kryptomeny, najmä s bitcoinom, ukazuje známky väčšej stability a akceptácie. Bitcoin smeruje k rekordnému maximu a získava na legitimite napriek kritike od inštitúcií, ako je napríklad Európska centrálna banka (ECB). Tento vývoj naznačuje nižšiu mieru rizika pre investorov, avšak obavy z volatility, regulácie a environmentálneho vplyvu zostávajú," povedal ČTK riaditeľ komunikácie v spoločnosti Creative Dock Tomáš Kolder.

Má investovanie do kryptomien perspektívu?

Najväčší český obchodník s kryptomenami Bit.plus odhaduje, že bitcoin tento rok atakuje hranicu 100 000 dolárov. Po prelomení psychologickej hranice 60 000 dolárov je podľa ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu len otázkou času, kedy bitcoin prekoná doterajšie maximum 69 000 dolárov.

Inflácia ukrojila aj z hodnoty kryptomeny

"Treba však povedať, že kvôli inflačnému vývoju cena 69 000 dolárov z novembra pred tromi rokmi v súčasnosti, vo februári 2024, zodpovedá zhruba 77 000 dolárov. Reálne, po zohľadnení inflačného znehodnotenia dolára, tak bitcoinu chýba k pokoreniu rekordu ešte zdolať ďalších viac ako 17 000 dolárov," poznamenal.

Halving bitcoinu sa uskutoční tento rok v apríli. Digitálne bitcoinové mince sa do obehu dostávajú postupne a každé štyri roky sa znižuje na polovicu počet denne vygenerovaných virtuálnych mincí. Do obehu sa tak dostáva menej bitcoinov, čo spravidla vedie k rastu ich ceny. Počet digitálnych bitcoinových mincí bol vopred obmedzený na 21 miliónov, doteraz bolo vygenerovaných vyše 19 miliónov bitcoinov.

Viac o téme: bitcoin , kryptomeny , meny , rekord

Súvisiace články

Aktuálne správy