Americké akcie v pondelok posilnili, polepšil si najmä technologický index Nasdaq

Americké akcie v pondelok spevnili, najvýraznejšie index technologického trhu Nasdaq. Investori pociťujú na začiatku týždňa, počas ktorého výsledky hospodárenia zverejní okrem iného Tesla alebo Microsoft, optimizmus zo strany technologických akcií, ktorým sa vlani nedarilo.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stúpol o 0,76 percenta a zakončil obchodovanie na 33 629,56 bodu. Širší index S&P 500 si pripísal 1,19 percenta a uzavrel na 4019,81 bodu. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, vzrástol o 2,01 percenta na 11 364,41 bodu.

„Mnoho z mien, ktorým sa vlani nedarilo, pozoruhodne rastie,“ konštatoval správca portfólia Robert Pavlik zo spoločnosti Dakota Wealth. „Nikto nechce z ústrania s hromadou hotovosti sledovať, ako mu trh uteká,“ dodal.

Dnešná seansa bola podľa Reuters pokojom pred búrkou, keďže tento týždeň štvrťročné výsledky hospodárenia zverejnia mimo spomínaných technologických spoločností ďalej firmy Boeing, 3M či Union Pacific. Analytici očakávajú, že zisky za štvrtý štvrťrok spoločnostiam z indexu S&P 500 úhrnom medziročne klesnú o tri percentá.

Technologické akcie posilňovali

Akcie spoločnosti Spotify si v pondelok pripísali 2,1 percenta. Švédska spoločnosť, ktorá je prevádzkovateľom najväčšej svetovej služby pre streamovanie hudby, má v úmysle prepustiť zhruba šesť percent zamestnancov.

Elon Musk dnes vystúpil ako svedok na súde, kde obhajoval svoje tweety z roku 2018, v ktorých tvrdil, že má pripravené financovanie pre prevzatie spoločnosti Tesla do súkromných rúk. Akcie automobilky si pripísali 7,7 percenta.

Na devízových trhoch dnes euro v pondelok voči doláru vystúpilo najvyššie od vlaňajšieho apríla. Prispeli k tomu komentáre zástupcov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí naznačujú zvýšenie úrokových sadzieb. Neskôr jednotná európska mena väčšinu ziskov vymazala.

Krátko po 21: 45 SEČ euro k doláru posilňovalo o 0,1 percenta a obchodovalo sa za 1,0862 USD. Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, v rovnakom čase posilňoval o 0,1 percenta na 102,12 bodu. Dolár k jenu posilňoval o 0,8 percenta na 130,61 JPY. Euro voči jenu spevňovalo o 0,9 percenta na 141,90 JPY.

Viac o téme: akcie, akciové trhy, americký dolár USD, Dow Jones, euro, forex, japonský jen JPY, Nasdaq, S&P 500, Spotify, Tesla

Súvisiace články

Aktuálne správy