Ako môže termínovaný vklad zlepšiť vašu finančnú stabilitu

V dnešnom rýchlo sa meniacom svete je udržanie finančnej stability pre rodiny a jednotlivcov dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť finančnú stabilitu, je sporenie. Obzvlášť efektívne je využitie termínovaného vkladu. Už pri vkladaní peňazí viete, aký výnos môžete očakávať na konci obdobia.

Čo je termínovaný vklad?

Ide o typ sporiaceho produktu, do ktorého môžete uložiť svoje voľné peniaze na presne stanovený časový úsek. Ten určuje dobu, počas ktorej by ste na peniaze nemali siahnuť. Výhodou je, že za túto vloženú sumu získate úroky, ktoré môžu byť vyššie, ako pri bežnom sporiacom účte. Termínovaný vklad ponúka bezpečné uloženie a zároveň vám umožňuje zhodnotiť svoje úspory. Tento produkt môže byť cenným nástrojom pre tých, ktorí hľadajú stabilný spôsob zhodnocovania svojich financií v dnešnom komplexnom finančnom svete.

Ako to funguje?

Termínovaný vklad je pomerne jednoduchý finančný produkt. Na začiatku klient vyberá dobu viazanosti, čo je časový úsek, na ktorý chce uložiť svoje peniaze do termínovaného vkladu. Táto doba sa môže pohybovať od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov. Úroky na termínovaných vkladoch sa zvyčajne vypočítavajú na základe vkladu a doby viazanosti. Dlhšia doba viazanosti zvyčajne znamená vyššie úrokové sadzby. Od toho sa odvíja aj finálny výnos. Už dopredu tak viete odhadnúť, koľko peňazí si odnesiete pri splatnosti termínovaného vkladu, a to bez ohľadu na vývoj trhových podmienok.

Založiť si môžete aj niekoľko termínovaných vkladov s rovnakou alebo rôznou dobou viazanosti naraz. Je len na vás, ako si svoje úspory vyskladáte. Navyše, pomocou termínovaného vkladu dokážete zhodnotiť svoje úspory nielen v eurách, ale aj v cudzích menách.

Pri splatnosti si môžete svoj vklad spolu s úrokmi vyzdvihnúť alebo si vklad môžete obnoviť a pokračovať v sporení.

Dôvody, pre ktoré sa oplatí sporiť

Vďaka pravidelnému sporeniu si tvoríte finančnú rezervu, ktorá sa vám napríklad zíde vtedy, ak plánujete veľký nákup alebo investíciu, akou je kúpa auta, dovolenka alebo renovácia domácnosti. Tak ako je dôležité so sporením začať čo najskôr, ešte dôležitejšie je v ňom vytrvať, aby ste si mohli užiť výhody, ktoré vďaka finančnej rezerve získate.

1.  Neprekvapia vás nečakané finančné výdavky

Váš rozpočet tak už nerozhádže ani pokazené auto alebo vysoký nedoplatok pri vyúčtovaní nákladov za byt.

2.  Odvážite sa viac riskovať

Finančná nezávislosť je síce lákavá, no jej dosiahnutie nie je vôbec jednoduché. Vďaka finančnej rezerve budete pripravení okamžite siahnuť po vhodnej príležitosti a založiť si vlastný biznis.

3.  Zabezpečíte si svoju budúcnosť

Pomocou sporenia si vytvoríte slušnú rezervu a udržíte si určitý životný štandard aj na dôchodku.

4.   Pôjdete príkladom svojim deťom

To, ako narábate s vašimi finančnými prostriedkami, sa prenáša aj na vaše deti, a preto sa nebojte s nimi o peniazoch rozprávať a učiť ich základom finančnej gramotnosti.

Kedy sa oplatí termínovaný vklad?

Termínovaný vklad pre vás môže byť výhodný hlavne vtedy, ak hľadáte spôsob, ako zhodnotiť svoje úspory nad rámec bežného účtu. Je však dôležité si uvedomiť, že takto uložené peniaze nie sú okamžite dostupné, a preto by ste mali mať v zálohe dostatok zdrojov pre prípad nečakaných výdavkov.

Ak hľadáte efektívny spôsob, ako zhodnotiť svoje úspory, neváhajte a obráťte sa na odborníkov v ČSOB. Banka má v ponuke výhodné riešenie, ktoré spája výhody sporenia, investovania alebo poistenia v jednom. S unikátnou Kombi ponukou si súčasne zriadite dva termínované vklady s rôznou dobou viazanosti a zvýhodneným zhodnotením. Jednu časť úspor budete zhodnocovať na 24-mesačnom termínovanom vklade s úrokom 2 % ročne. Druhú časť budete zhodnocovať na 12-mesačnom termínovanom vklade s úrokom 4 % ročne.

[reklamný článok]

Viac o téme: ČSOB , PR článok , sporenie , termínované vklady

Súvisiace články

Aktuálne správy