Akcie Meta vo štvrtok vystrelili prudko nahor, technologické akcie potiahli v USA celý trh

Americké akcie vo štvrtok prevažne posilňovali, ťažili z nádejí na blížiaci sa koniec zvyšovania úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Akcie technologických spoločností prudko rástli na čele s internetovou firmou Meta Platforms.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, vo štvrtok stratil 0,11 percenta a zakončil obchodovanie na 34 053,94 bodu. Širší index S&P 500 však stúpol o 1,47 percenta na 4179,76 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil dokonca o 3,25 percenta na 12 200,82 bodu.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Akcie spoločnosti Meta, ktorá je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram, či komunikačnej služby WhatsApp, posilnili o viac ako 23 percent. K ich rastu prispelo okrem iného zníženie odhadu tohtoročných nákladov a rozšírenie programu spätného odkúpenia akcií o 40 miliárd dolárov, napísala agentúra Reuters.

Centrálne banky pokračujú v zvyšovaní úrokov

Americká centrálna banka (Fed) v stredu zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Tempo zvyšovania úrokov sa tak spomalilo v porovnaní s decembrovým zasadnutím, na ktorom úroky zdvihla o pol percentuálneho bodu. Banka tiež upozornila, že už odštartoval proces poklesu inflácie, dala však najavo, že zvyšovanie úrokov ešte neskončilo.

Na devízovom trhu vo štvrtok euro oslabovalo voči americkému doláru po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami zvýšila svoje úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu. Krátko po 22:00 SEČ jednotná európska mena strácala zhruba 0,7 percenta na 1,0915 USD. V noci na štvrtok sa pritom euro vyšplhalo až na desaťmesačné maximum 1,1034 USD.

ECB vo štvrtok zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu na tri z doterajších 2,5 percenta. Dodala, že na najbližšom zasadnutí počíta so zvýšením o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu a následne plánuje vyhodnotiť ďalší vývoj svojej menovej politiky.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , americký dolár USD , Dow Jones , euro , Európska centrálna banka ECB , Facebook , Federálny rezervný systém Fed , forex , inflácia , Instagram , japonský jen JPY , Meta Platforms , Nasdaq , S&P 500 , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby , WhatsApp

Súvisiace články

Aktuálne správy