Svet bude mať podľa IEA veľký prebytok ropy do roku 2030

Svet bude mať do roku 2030 pravdepodobne veľký prebytok ropy, keďže produkcia sa zvyšuje, zatiaľ čo prechod na čistú energiu znižuje dopyt. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

IEA v správe predpovedá, že globálny dopyt sa koncom tohto desaťročia „ustáli“ na úrovni 106 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne, pričom celková kapacita dodávok by mohla dosiahnuť 114 miliónov barelov denne. Výsledkom by bol prebytok 8 miliónov barelov ropy denne, na ktorý by sa mali trhy s ropou pripraviť.„Keďže zotavovanie po pandémii ochorenia Covid-19 stráca silu, prechody na čistú energiu napredujú a štruktúra čínskej ekonomiky sa mení, rast globálneho dopytu po rope sa spomaľuje a svoj vrchol dosiahne do roku 2030,“ povedal riaditeľ IEA Fatih Birol.

Vzhľadom na pravdepodobný „významný prebytok“ ponuky nad dopytom v tomto desaťročí by sa ropné spoločnosti mali uistiť, že ich obchodné stratégie a plány sú pripravené na prebiehajúce zmeny, dodal.Predpoveď IEA prichádza niekoľko dní po tom, čo skupina hlavných producentov ropy aliancia OPEC+ signalizovala, že túto jeseň začne postupne rušiť obmedzenia pri ťažbe, ktoré mali podporiť ceny komodity.

IEA v správe poznamenala, že rýchlo sa rozvíjajúce ázijské krajiny ako Čína a India spolu s leteckým a petrochemickým sektorom budú stále ťahať dopyt po rope, ktorý v roku 2023 dosiahol 102 miliónov barelov denne.Ale posun smerom k elektrickým autám spolu so znižovaním spotreby paliva v konvenčných vozidlách a s klesajúcim využívaním ropy na výrobu elektriny v krajinách Blízkeho východu by mohli obmedziť celkový rast dopytu na približne 4 % do roku 2030.

Brent, cena ropy, ropa, WTI
Ilustračné foto Foto: pexels.com/A P

IEA predpovedá, že dopyt vo vyspelých ekonomikách bude pokračovať v poklese a zníži sa zo 46 miliónov barelov/deň v roku 2023 na menej ako 43 miliónov barelov denne v roku 2030. To bude najmenej od roku 1991 okrem obdobia pandémie.Zároveň ťažba ropy stúpne, najmä v Amerike, čo povedie k prebytku vo výške 8 miliónov barelov denne. Výsledkom môže byť pokles cien ropy, ktorý bude veľkou výzvou pre ťažbu ropy z bridlíc v USA aj alianciu OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a s Ruskom.

„Takýto masívny vankúš by mohol narušiť súčasnú stratégiu OPEC+ zameranú na podporu cien,“ uvádza sa v správe.IEA zároveň v mesačnej správe o globálnom trhu s ropou znížila svoju prognózu rastu dopytu v roku 2024 na 960.000 barelov denne z predchádzajúcich 1,1 milióna barelov/deň. Aj prognózu na rok 2025 revidovala smerom nadol na jeden milión z 1,2 milióna barelov/deň v májovej správe.

Viac o téme: IEA , Medzinárodná energetická agentúra IEA , prebytok , ropa , svet

Súvisiace články

Aktuálne správy