Rusko plánuje do roku 2025 otvoriť terminál na vývoz LPG do Ázie

Rusko plánuje do konca roku 2025 otvoriť na pobreží Tichého oceánu prvý terminál pre vývoz skvapalneného ropného plynu (LPG) do Ázie. Uvádzajú to dva zdroje agentúry Reuters. Na financovaní sa bude spolupodieľať Čína.

Ruský fond priamych investícií (RDIF) uzavrel minulý týždeň zmluvu s čínskou petrochemickou spoločnosťou Haiwei o financovaní námorného terminálu na ruskom Ďalekom východe. Slúžiť bude na prepravu LPG. Časový harmonogram dokončenia projektu neuviedol.

Dohoda, podpísaná pred návštevou prezidenta Vladimira Putina v Číne v dňoch 16. a 17. mája, predpokladá investíciu sedem miliárd rubľov (1,8 miliardy Sk) do terminálu s ročnou kapacitou jeden milión ton. Celkové investície sa odhadujú na 30 miliárd rubľov.

Dodávky LPG z terminálu Rusku podľa ľudí z odboru umožnia dostať sa k spotrebiteľom na východe a juhu Číny, ale aj do Vietnamu, Južnej Kórey, Indonézie a ďalších krajín. Terminál v prístave Sovietska gavan (Sovietsky prístav) pomôže uľahčiť priebežné presmerovanie vývozu ruských energetických zdrojov do Ázie z Európy, ktorá zaviedla sankcie proti ruskému LPG kvôli vojne na Ukrajine.

Čína je najväčším svetovým spotrebiteľom a dovozcom LPG

Podľa colných údajov z minulého mesiaca dovoz LPG do Číny v marci oproti februáru vzrástol o 46 percent na 3,08 milióna ton. Najväčším dodávateľom za marec zostali Spojené štáty, ktoré dodali 1,6 milióna ton, čo je o 38 percent viac ako v predchádzajúcom mesiaci. LPG je zmes propánu a butánu. Používa sa predovšetkým ako palivo pre automobily, na vykurovanie a na výrobu ďalších petrochemických produktov.

Viac o téme: Ázia , Čína , dodanie , Rusko , skvapalnený ropný plyn LPG

Súvisiace články

Aktuálne správy