OPEC potvrdil prognózy dopytu po rope v rokoch 2024 a 2025

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v utorok potvrdila svoju prognózu relatívne silného rastu globálneho dopytu po rope v roku 2024. Uviedla pritom, že svetová ekonomika bude možno tento rok na tom lepšie, ako sa očakávalo.

Ropný kartel vo svojej najnovšej správe, ktorú aktualizuje každý mesiac, naďalej predpovedá, že dopyt po rope sa tento rok zvýši o 2,25 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. A v roku 2025 vzrastie o 1,85 milióna barelov/deň. Obe prognózy sa oproti minulému mesiacu nezmenili.Táto správa je posledná pred zasadnutím širšej aliancie OPEC+, ktorá združuje najväčších svetových producentov ropy, a to OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom. Stretnutie sa uskutoční 1. júna a rozhodne sa na ňom o ďalšej ťažobnej politike.

OPEC bol v správe takisto optimistický, pokiaľ ide o výhľad globálnej ekonomiky.„Napriek určitým rizikám pokračujúca dynamika, pozorovaná od začiatku roka, by mohla vytvoriť ďalší rastový potenciál pre globálne hospodárstvo v roku 2024 a neskôr,“ uviedol OPEC v správe.

Viac o téme: dopyt , ekonomika , OPEC , ropa , svetová ekonomika

Súvisiace články

Aktuálne správy