Dôvodom cesty do Moskvy bola snaha zabezpečiť zemný plyn pre Slovensko. Pred štvrtkovým rokovaním v Bruseli s predstaviteľmi Európskej komisie to vyhlásil premiér Robert Fico, ktorý sa krátko pred Vianocami zišiel v Kremli s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Na Facebooku poznamenal, že sa mu dodávky plynu zariadiť podarilo. Po zastavení tranzitu plynu z Ruska cez Ukrajinu dostáva Slovensko túto energetickú surovinu z Ruska cez Maďarsko.
„Zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu a poškodenie slovenských národných a finančných záujmov bol dôvod, prečo som cestoval do Moskvy. Potreboval som zabezpečiť minimálne plyn pre domácu spotrebu Slovenska, čo máme zabezpečené. Dokonca bez zvyšovania cien plynu,“ povedal Fico vo videu, ktoré v stredu zverejnil.
Hrozí na Slovensku v roku 2025 plynová kríza?
„Rovnako som chcel dostať odpoveď od ruského partnera, či je Ruská federácia pripravená pokračovať v dodávkach plynu na tranzit cez Ukrajinu a Slovensko ďalej na západ. Odpoveď bola kladná, ruská strana bola vždy spoľahlivým dodávateľom energií,“ uviedol.
Rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit plynu z Ruska je Zelenského avantúrou
Rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit plynu z Ruska, Fico označuje za sabotáž a avantúru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „V prípade Slovenska sa bavíme o škode na úrovni 500 miliónov eur na tranzitných poplatkoch a jednej miliardy eur na vyššej cene plynu. A celá EÚ zaplatí za toto Zelenského americké dobrodružstvo okolo 70 miliárd eur“ povedal Fico.
Podrobnosti o zabezpečenom plyne z Ruska Fico neuviedol. Podľa pološtátnej firmy Eustream, ktorá prevádzkuje prepravnú sieť, po zastavení tranzitu cez Ukrajinu získava krajina plyn cez Maďarsko. Tam plyn z Ruska mieri cez produktovod vedúci do Turecka a na Balkán.