Ceny ropy vzrástli: Cena Brentu sa posunula bližšie k 88 dolárom za barel

Ceny ropy zaznamenali v utorok mierny rast, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 88 USD za barel (159 litrov). Ceny komodity posunuli nahor rastúce obavy zo zhoršenia konfliktu na Blízkom východe, ako aj signály, že dopyt po rope v Číne aj USA, ktoré sú najväčšími spotrebiteľmi suroviny na svete, by mohol vzrásť. Informuje o tom správa z agentúry Reuters a údaje agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 7.12 h SELČ 87,85 USD (81,26 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 43 centov (0,49 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 84,15 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 44 centov alebo 0,53 %. Predchádzajúce obchodovanie pritom uzatvorila cena WTI na najvyššej úrovni od 27. októbra.

Ceny ropy na jednej strane podporili správy, že aktivita vo výrobnom sektore v Číne zaznamenala prvý rast za pol roka a v prípade výrobného sektora v USA to bol prvý rast za 1,5 roka. Lepší vývoj v oblasti výroby by sa mohol odraziť na zvýšení dopytu po rope.

Okrem toho vzrástlo napätie na Blízkom východe po tom, ako izraelský útok na iránsky konzulát v sýrskom hlavnom meste Damask zabil dvoch generálov a piatich dôstojníkov. To zvyšuje obavy z ďalšej eskalácie konfliktu medzi Izraelom a Iránom podporovaným palestínskym hnutím Hamas, čo môže ovplyvniť dodávky ropy z tohto regiónu.
(1 EUR = 1,0811 USD)

Viac o téme: Brent , cena , ropa , vzrast , WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy