Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne vzrástli

Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne vzrástli po poklese o 3 % v predchádzajúcom dni. Situáciu na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy o dopyt a na strane druhej konflikt v kľúčovom regióne, na Blízkom východe.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji sa vo štvrtok o 7:35 hod. SELČ predával po 82,87 USD (77,90 eura). To bolo o 18 centov alebo 0,22 % viac než v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júnového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 27 centov alebo 0,31 % na 87,56 USD za barel.

Dopyt po palivách je tento rok nižší, než sa očakávalo

Dopyt po palivách je tento rok nižší, než sa očakávalo. V USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete, jej zásoby minulý týždeň vzrástli o 2,7 milióna barelov na 460 miliónov barelov. A hospodársky rast v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy, slabne.

Investori zároveň počítajú s možnosťou, že Izrael rázne odpovie na iránsky útok raketami a dronmi z 13. apríla, ktorý bol údajne reakciou na zabitie iránskych vojenských vodcov Izraelom na sýrskom konzuláte 1. apríla. Irán je podľa údajov Reuters tretím najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Viac o téme: Brent , cena ropy , dopyt , palivá , ropa , vojna , WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy