Trh s ropou kvôli situácii na Blízkom východe v napätí: Čo nastalo po iránskom útoku na Izrael však prekvapilo!

, TASR/red

Finančné trhy v pondelok ráno netrpezlivo čakali na to, ako eskalácia konfliktu na Blízkom východe ovplyvní ceny čierneho zlata. Obavy z možného prudkého nárastu však zatiaľ nenapĺňajú. Cena ropy dokonca naopak klesá. Čo je za tým?

Ceny ropy v pondelok ráno mierne klesli, ale držia sa blízko nedávneho päťmesačného maxima. Vývoj na trhu ovplyvňujú zhoršujúce sa geopolitické podmienky na Blízkom východe a obavy z narušenia dodávok z tohto regiónu, čo však kompenzuje stále voľná kapacita produkcie komodity. Informuje správa Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji sa v pondelok o 7.27 h SELČ predával po 85,19 amerických dolárov. To bolo o 47 centov alebo 0,55 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena júnového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 39 centov alebo 0,43 % na 90,06 dolárov za barel. Neskôr okolo 10. hodiny nášho času sa znížila pod 90 dolárov za barel. Analytici sa domnievajú, že skutočný vplyv prípadného prerušenia dodávok z Blízkeho východu na svetové trhy s ropou bude obmedzený, keďže hlavní producenti majú stále dostatok voľnej kapacity na zvýšenie ťažby.

Čaká nás v blízkej budúcnosti rast cien ropy nad 100 dolárov za barel?

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nedávno potvrdila svoju politiku obmedzenia ťažby do konca júna. Zostáva jej však približne 6,5 milióna barelov denne voľnej kapacity. Väčšinu z toho by bolo možné rýchlo sprístupniť, ak by došlo k problémom, uviedli analytici spoločnosti ANZ.

Napriek tomu, v dôsledku nižšej produkcie OPEC a konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý tiež narušil časť dodávok na svetové trhy, zostanú trhy s ropou pravdepodobne v blízkej budúcnosti napäté.

Viac o téme: americký dolár USD , Brent , ceny , ceny ropy , OPEC+ , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , pokles , ropa , WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy