Ceny ropy v piatok ráno klesli a po stratách z predchádzajúcich dvoch dní smerovali k poklesu aj za celý týždeň. Na dopyt negatívne vplýval krok aliancie producentských krajín OPEC+, ktorá potvrdila, že v decembri podľa plánu zvýši ťažbu. Straty limitovali vyhliadky na nové rozsiahle ekonomické stimuly v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy. Informuje agentúra Reuters a údajov agentúry Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v piatok o 7.39 h SELČ predával po 67,47 USD (60,48 eura). To bolo o 20 centov alebo 0,30 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 29 centov alebo 0,41 % na 71,31 USD za barel.
Čínski lídri vo štvrtok (26. 9.) prisľúbili fiškálne stimuly, ktoré budú potrebné na splnenie tohtoročného cieľa ekonomického rastu vo výške okolo 5 %. Vyjadrenia, ktoré zahŕňajú aj pokyny vláde na podporu spotreby domácností a stabilizáciu krízou zasiahnutého realitného trhu, vzišli z mesačného zasadnutia politbyra, teda najvyšších predstaviteľov komunistickej strany. Septembrové zasadnutie zvyčajne nie je fórom pre makroekonomické diskusie, čo signalizuje, že medzi čínskymi lídrami rastú obavy z ochladzovania rastu.
Ceny pohonných látok sa v 38. týždni udržali na dlhodobých minimách
Ceny obľúbeného benzínu 95 a motorovej nafty v druhej polovici septembra ostali na rekordne nízkych hodnotách, kvalitnejší benzín 98 po dlhšom období nepatrne zdražel. Medziročne boli ceny pohonných látok nižšie o 13 % až 18 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Benzín 95 sa predával za cenu z predchádzajúceho týždňa, čo znamenalo naďalej rekordnú najnižšiu hodnotu za viac ako 32 mesiacov. Motorová nafta pokračovala v dlhodobom zlacňovaní a dosiahla najnižšiu cenu od januára 2022. Zmenu trendu vývoja cien zaznamenal prémiový benzín 98, ktorého cena sa po 11 týždňoch zvýšila.
Spotrebiteľská cena benzínu 98 bola počas 38. týždňa na úrovni 1,688 eura, oproti predchádzajúcemu týždňu stúpla takmer o dva centy. Benzín 95 sa predával za 1,477 eura, rovnako ako pred týždňom. Hodnota motorovej nafty sa nepatrne znížila na 1,402 eura za liter.
Ceny plynov sa za posledný týždeň rôzne menili
Skvapalnený zemný plyn (LNG) zdražel o 1,3 centa na 1,705 eura za kilogram, stlačený zemný plyn CNG medzitýždenne zlacnel o päť centov na hodnotu 1,552 eura za kilogram a cena skvapalneného ropného plynu (LPG) sa mierne znížila na 0,715 eura za liter.
Aktuálna priemerná cena motorovej nafty bola v 38. týždni medziročne nižšia o 17,9 %, 95-oktánový benzín bol lacnejší o 14,1 % a cena 98-oktánového benzínu bola oproti vlaňajšku nižšia o 13,3 %. Cena LNG bola vyššia o 20,1 %, LPG bol drahší o 2,1 % a plyn CNG bol v porovnaní s minulým rokom lacnejší o 5,9 %.