Ceny ropy pre geopolitické napätie a priaznivé štatistiky rastú

Ceny ropy dnes rastú. Prispeli k tomu priaznivá prognóza globálneho hospodárskeho rastu a eskalácia napätia na Blízkom východe, ktoré prevážili nad obavami o ďalší vývoj čínskeho dopytu.

Okolo 19: 20 cena severomorskej ropy Brent rástla o 0,9 percenta na 83,11 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 1,5 percenta a obchodovala sa za 77,96 dolára za barel.Medzinárodný menový fond dnes zvýšil svoju prognózu globálneho ekonomického rastu. Zlepšil tiež výhľad pre Spojené štáty a Čínu vďaka rýchlejšiemu spomaľovaniu inflácie, ako sa čakalo. USA a Čína sú najväčšími konzumentmi ropy na svete.

V pondelok ceny ropy klesali pre prehĺbenie realitnej krízy v Číne, ktoré vyvolalo obavy o dopyt. Hongkongský súd v pondelok nariadil likvidáciu realitnej spoločnosti China Evergrande Group.Podporu trhu poskytuje pokračovanie konfliktu na Blízkom východe. Americký prezident Joe Biden dnes povedal novinárom, že už sa rozhodol, ako USA odpovie na dronový útok, pri ktorom v nedeľu na základni na severovýchode Jordánska prišli o život traja americkí vojaci. Podrobnosti o svojom pláne nezverejnil. Poznamenal iba, že USA nechcú vyvolať širší konflikt na Blízkom východe.

Zasadnutie skupiny OPEC+

Vo štvrtok zasadá skupina OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom. Neočakáva sa, že by skupina zmenila svoju doterajšiu ťažobnú politiku, takéto rozhodnutie sa predpokladá až v apríli. Analytici však dúfajú, že by skupina mohla vniesť trochu svetla do svojich ťažobných plánov.

Brent, cena ropy, OPEC+, rast cien, ropa, WTI
Foto: pixabay.com/Terry McGraw

Spoločnosť Saudi Aramco dnes uviedla, že v súvislosti s výhľadom budúceho dopytu dostala od ministerstva energetiky pokyn, aby zachovala svoju maximálnu udržateľnú kapacitu na úrovni 12 miliónov barelov denne a ďalej ju nezvyšovala na 13 miliónov barelov denne. Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy, uviedla agentúra Reuters.

Viac o téme: ceny ropy , nárast , OPEC , OPEC+ , ropa , štatistiky

Súvisiace články

Aktuálne správy