Ceny ropy koncom týždňa vzrástli, za celý týždeň však klesli najviac od februára

Ceny ropy zaznamenali na záver tohto týždňa mierny rast, za celý týždeň však klesli, keď situáciu na trhoch ovplyvnili najskôr takmer žiadne následky odvetného útoku Iránu na Izrael a neskôr výrazný rast zásob ropy v USA. Informujú o tom na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni sa na záver piatkového (19. 4.) obchodovania zvýšila o 18 centov (0,21 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 87,29 USD (81,94 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom vzrástla ku koncu obchodovania o 41 centov (0,50 %) a piatkové obchodovanie ukončila na úrovni 83,14 USD/barel.

Cena aktívnejšieho júnového kontraktu WTI zaznamenala rast o 12 centov a obchodovanie ukončila na úrovni 82,22 USD/barel. Počas týždňa náladu na trhoch ovplyvňovalo napätie medzi Iránom a Izraelom. Po útoku Izraela z 1. apríla na iránsky konzulát v sýrskom hlavnom meste Damask odpovedal Teherán počas minulého víkendu odvetou v podobe stoviek rakiet a dronov. Škody však boli minimálne. Na to v piatok tento týždeň došlo k výbuchom v centrálnej časti Iránu, ktoré boli pripísané Izraelu. V reakcii na to ceny ropy Brent aj WTI vyskočili počas prvých hodín piatkového obchodovania o viac než 3 %. Neskôr sa však prudko korigovali po tom, ako Teherán útok zľahčil a oznámil, že na to neplánuje odpovedať.

Investori rastúce napätie medzi Izraelom a Iránom pozorne sledovali, keďže Irán je tretím najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Práve fakt, že odpoveď Teheránu na izraelský útok na iránsky konzulát zo začiatku apríla nespôsobila väčšie škody, viedol k poklesu cien ropy počas týždňa. Následne rozsah poklesu ešte prehĺbili správy z USA o nečakane výraznom raste ropných zásob. Analytici počítali s rastom ropných zásob v USA o 1,4 milióna až 1,6 milióna barelov, podľa údajov amerického Federálneho úradu pre energetické informácie sa však zvýšili o 2,7 milióna barelov. Za celý týždeň tak ceny Brentu aj WTI klesli zhruba o 3 %. V obidvoch prípadoch to znamená najvýraznejší týždenný pokles od februára.

Viac o téme: cena , február , pokles , rast , ropa , svet , týždeň , vývoj

Súvisiace články

Aktuálne správy