
Spotrebiteľské ceny benzínov počas 13. týždňa vzrástli, a to najmä pri prémiových benzínoch s vyšším oktánovým číslom, cena nafty sa mierne znížila o desatinu centa. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne poklesla aj cena skvapalneného ropného plynu (LPG) a tiež stlačeného zemného plynu (CNG). Cena skvapalneného zemného plynu (LNG) sa, naopak, zvýšila. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Najčastejšie používaný 95-oktánový benzín zdražel o 1,4 centa na 1,520 eura za liter (l), ešte výraznejšie, o dva centy na liter sa zvýšila cena 98-oktánového benzínu, a to na 1,736 eura/l. Motorová nafta po symbolickom zlacnení o 0,1 centa stála v priemere 1,479 eura/l. Plyny zaznamenali rôzne cenové skoky. LNG medzitýždňovo zdražel o 3,7 centa na 1,812 eura za kilogram. Ceny ostatných plynov nepatrne poklesli, CNG o 1,2 centa na 1,651 eura za kilogram a LPG o 0,4 centa na 0,769 eura za liter.
Ekologický plyn bioLNG sa počas 13. týždňa predával za 2,111 eura za kilogram, takmer o 35 centov menej ako pred týždňom. Cena vodíka bola na úrovni 21,60 eura za kilogram a cena elektrickej energie slúžiacej na nabíjanie elektromobilov mala hodnotu 0,41 eura za 1 kilowatthodinu (pri nabíjaní striedavým prúdom).
Spotrebiteľské ceny sledovaných palív v 13. týždni ostali medziročne lacnejšie. Cena bola nižšia pri 95-oktánovom benzíne o 8,2 %, pri 98-oktánovom benzíne o 7,3 % a pri motorovej nafte o 5,8 %. Priemerné ceny plynov boli medziročne vyššie, a to LNG o 24,4 %, LPG o 9,4 % a CNG o 3,1 %. Cena ekologického plynu bioLNG bola oproti minulému roku nižšia o 14,5 %.
Zdražovanie pohonných látok zatiaľ neprichádza do úvahy
Ceny pohonných látok by sa v najbližších týždňoch nemali zvyšovať. Dôvodom sú ceny ropy, ktoré zareagovali prepadom na americké clá, ale aj na rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom (OPEC+) zvýšiť ťažbu ropy. Naďalej môžeme počítať s lacnejšími cenami na čerpacích staniciach, uviedol v piatok analytik spoločnosti XTB Marek Nemky.
„Zatiaľ zdražovanie pohonných látok neprichádza do úvahy,“ uviedol Nemky. Ceny ropy na medzinárodných trhoch sú v súčasnosti výrazne rozkolísané. V minulom týždni dokázali pridať 2,04 % a dostať sa blízko úrovne 74 dolárov za barel (159 litrov), no tento nárast dlho nevydržal a v tomto týždni ceny ropy zažili výrazný prepad, keď sa vrátili na úroveň 70 dolárov za barel, teda o 4,7 % nižšie.
Pokles prišiel po oznámení obchodnej politiky USA
Pokles prišiel po oznámení obchodnej politiky USA, keď sa prezident Donald Trump rozhodol zaviesť clá na všetky krajiny na úrovni 10 %. Pre krajiny, ktoré majú so Spojenými štátmi výraznejší deficit, špeciálne zvýšil clá v takom pomere, aký veľký je deficit k celkovým importom. Tieto clá budú výrazne ovplyvňovať budúci globálny hospodársky rast, a teda aj dopyt po rope a ropných produktoch.
OPEC+ sa takisto rozhodol pokračovať so zvyšovaním produkcie, čo opätovne umocnilo súčasný pokles cien, keďže očakával, že v sezóne to bude trh schopný akceptovať. Je však podľa analytika otázne, či po výraznejšom výpredaji cien sa nerozhodnú nakoniec toto rozhodnutie zmeniť. Rovnako by mohol svoju obchodnú politiku zmeniť aj prezident Trump.