Rýchle zdražovanie benzínu na Slovensku: Priemerné ceny stúpli o takmer 4 percentá za týždeň

, Redakcia

To, čo ukázali dáta Štatistického úradu SR (ŠÚ) v treťom tohtoročnom týždni, sa v uplynulom týždni rozbehlo ešte rýchlejšie. Priemerné ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach sa po miernejšom zvýšení v treťom týždni v tom uplynulom vyšplhali nahor už o takmer 4 %. Naproti tomu cena nafty sa prakticky nezmenila a alternatívne palivá naopak zväčša zlacneli.

Priemerná cena natural 95 oktánového benzínu vo štvrtom tohtoročnom týždni podľa údajov štatistikov totiž dosiahla 1,578 eur za liter. To znamenalo medzitýždenný nárast až o 3,88 %, resp. o 0,059 eur za liter. Podobným tempom zdražel aj 98 oktánový benzín natural, ktorého cena sa medzitýždenne zvýšila o 0,062 eura za liter, teda o 3,62 %, na 1,777 eur za liter.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Motorová nafta síce zlacnela, ale len minimálne o 0,001 eur, teda o 0,06 %, na 1,606 eur za liter.

V predchádzajúcom treťom tohtoročnom týždni pritom 95 oktánový benzín zdražel o vyše 2 % a 98 oktánový benzín išiel nahor o 2,3 %. Motorová nafta naopak zlacnela o 0,6 %.

Podobne ako týždeň predtým tak štatistici oveľa pozitívnejšie správy priniesli vodičom s vozidlami na alternatívny plynový pohon. Ich palivá totiž zväčša pokračovali v zlacňovaní aj vo štvrtom tohtoročnom týždni. Výnimkou bola cena stlačeného zemného plynu CNG, ktorá sa medzitýždenne zvýšila ale len minimálne o 0,002 eur, resp. o 0,11 %, na 1,753 eur za kilogram.

Priemerná cena za liter skvapalneného ropného plynu LPG sa naopak znížila o 0,51 %, teda o 0,004 eur na 0,781 eur. Ešte výraznejšie klesla cena skvapalneného zemného plynu LNG, ktorá išla nadol o 0,044 eur, teda o 1,57 % na 2,752 eur za kilogram.

Viac o téme: benzín, ceny, motorová nafta, skvapalnený ropný plyn LPG, skvapalnený zemný plyn LNG, Štatistický úrad SR ŠÚ, stlačený zemný plyn CNG

Súvisiace články

Aktuálne správy