V zhustenej premávke počas sviatkov je dôležité správne obutie vozidla

Vzhľadom na sychravejšie počasie počas Sviatku Všetkých svätých je dôležité nielen správne obutie vozidla, ale aj kontrola jeho stavu a predvídavosť vodiča. Zhustená premávka počas sviatkov totiž zvyšuje riziko dopravných kolízií, upozornila spoločnosť Business Lease.

Vozidlo je podľa Vladimíra Guštafika zo spoločnosti potrebné objednať do pneuservisu čo najskôr. „Zimné pneumatiky vďaka hlbšiemu dezénu lepšie držia v prípade zasneženej vozovky smer a vďaka mäkšej zmesi pneumatík lepšie priľnú k vozovke aj v prípade nízkych teplôt alebo zľadovatenému povrchu. Tým majú v zimných podmienkach výrazne kratšiu brzdnú dráhu a dokážu auto lepšie udržať na ceste,“ pripomenul.

Pokiaľ vodič jazdí na starších zimných pneumatikách, spoločnosť odporúča skontrolovať, či nemajú praskliny a iné poškodenia, ktoré výrazne zvyšujú riziko dopravnej nehody. Guštafik dodal, že treba skontrolovať aj funkčnosť a správne nastavenie sklonu svetiel, vrátane hmloviek.

„Jazda s nedostatočne osvetleným vozidlom predstavuje nebezpečenstvo tak pre vás, ako aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky,“ upozornila spoločnosť. Pri jazde v hmle či hustom snežení je podľa Guštafika potrebné prepnúť na stretávacie svetlá, prípadne použiť hmlovky.

Dôležité je aj predvídať správanie ostatných vodičov

Rovnako dôležité je aj predvídať správanie ostatných vodičov. Základom sú rýchle a správne reakcie, koncentrácia a defenzívna jazda. „Brzdné dráhy sú v sychravom počasí, na mokrej či primrznutej vozovke výrazne dlhšie ako bežne. Preto je potrebné viac predvídať, znížiť rýchlosť, nechávať si väčšie odstupy od vozidiel pred vami, aby ste mali na brzdenie viac priestoru,“ radí Guštafik.

V prípade poistnej udalosti je v prvom rade potrebné presvedčiť sa, či nie je ohrozený život niektorého z účastníkov cestnej premávky. Spoločnosť dodala, že na všetkých vozidlách vyrobených od marca roku 2018 sa pri vnútornom spätnom zrkadle nachádza takzvané SOS tlačidlo systému e-Call, ktorého zatlačením sa vodič dokáže okamžite spojiť s tiesňovou linkou.

Priebeh poistnej udalosti je potrebné zdokumentovať

Priebeh poistnej udalosti je následne potrebné zdokumentovať, a to aj v prípade, ak došlo len k škodám na vozidle. „Dôležité je to najmä v prípade požiadavky o poistné plnenie zo strany poisťovne,“ dodal Guštafik. Okrem riadneho zdokumentovania udalosti spoločnosť odporúča nosiť v aute aj formulár Záznam o nehode.

„Moment nepozornosti vás môže stáť život. Pri dlhých trasách preto robte prestávky každé dve hodiny aspoň na 15 minút,“ uzavrel Guštafik.

Viac o téme: autá , bezpečnosť , doprava , dopravné nehody , poistné udalosti , Slovensko , sviatky

Súvisiace články

Aktuálne správy