Nemeckí rušňovodiči budú štrajkovať: Aký majú dôvod?

Odbory nemeckých rušňovodičov GDL vyhlásili štrajk, ktorý má v osobnej doprave trvať od stredy do piatku budúceho týždňa. Členovia GDL v nákladnej doprave majú prerušiť prácu už v utorok večer, informovala agentúra DPA. Ide o ďalšiu eskaláciu sporu o mzdy s hlavným nemeckým železničným dopravcom, spoločnosťou Deutsche Bahn (DB), a ďalšími drážnymi spoločnosťami. Podobne ako predchádzajúce protesty GDL bude mať aj tento dopad tiež na spojenie s Českom, vyplýva z informácií Českých dráh.

V osobnej doprave sa štrajk začne v noci na stredu o 2:00 a trvať má do piatku 18:00. Rušňovodič nákladných vlakov začnú svoj protest už v utorok o 18.00 h. Obmedzenie dopravy medzi Českom a Nemeckom sa dotkne najmä vlakov Eurocity z Prahy do Berlína, Hamburgu, Kielu a Flensburgu a tiež cezhraničného spojenia Cheb-marktredwitz, informoval na otázku ČTK hovorca Českých dráh Lukáš Kubát.

Štrajk postihne tiež vlaky v noci z utorka na stredu a o dvoch nasledujúcich nociach. „Ďalšie podrobnosti pripravujeme s dopravcami DB Ferverkehr a DB Regio,“ uviedol Kubát. Aktuálne informácie o dopadoch štrajku cestujúci nájdu na webe Českých dráh venovanom obmedzeniu premávky a v aplikácii Môj vlak.

Usporiadali už dva štrajky

GDL kvôli aktuálnemu sporu o výšku miezd usporiadali už dva štrajky, a to v polovici novembra a na začiatku decembra. Vtedy nevyjazdilo vyše 80 percent diaľkových vlakov, podobne obmedzená bola aj regionálna doprava. Nejazdili ani vlaky EuroCity medzi Prahou a Berlínom a skoré spoje medzi Chebom a Norimbergom.

Odbory GDL žiadajú okrem iného skrátenie pracovného času z 38 na 35 hodín týždenne pri plnej mzde. Vo vnútrozväzovom hlasovaní sa drvivá väčšina členov GDL na konci minulého roka vyslovila za časovo neobmedzený štrajk.

Odbory rušňovodičov sa vracajú k štrajku na železnici po takzvanom „vianočnom pokoji“. Koncern DB vianočného pokoja nevyužil na predloženie ponuky, o ktorej by sa dalo rokovať, posťažoval sa dnes odborový zväz GDL.

Viac o téme: Česko , Nemecko , štrajk , železnica

Súvisiace články

Aktuálne správy