Nemecká vláda pracuje na akčnom pláne pre ekologickú lodnú dopravu

Nemecká vláda chce do jari budúceho roka vypracovať národný akčný plán pre lodnú dopravu šetrnú ku klíme. Dosiahnutie klimatickej neutrality je obrovská výzva a zároveň veľká príležitosť pre hospodárstvo, vyhlásil v utorok minister dopravy Volker Wissing.

 „Chceme posilniť konkurencieschopnosť námorného priemyslu a ukázať, že ochrana klímy a priemysel, transformácia a konkurencieschopnosť idú ruka v ruke,“ uviedol minister hospodárstva Robert Habeck. Na príprave stratégie sa podieľajú zástupcovia lodného priemyslu, námorného sektora, dodávateľov energie a priemyselných a environmentálnych organizácií. Wissing poukázal na cieľ nemeckej vlády, podľa ktorého by Nemecko malo do roku 2045 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. V oblasti lodnej dopravy sa programové vyhlásenie úradujúcej vlády v Berlíne zameriava na rozvoj alternatívnych pohonov a energetických systémov.

Približne 90 % celosvetového obchodu s tovarom sa uskutočňuje prostredníctvom lodí. Obrovské kontajnerové lode sú poháňané najmä ťažkým vykurovacím olejom alebo lodnou naftou a niektoré aj skvapalneným zemným plynom LNG, čo sú všetko fosílne palivá, z ktorých sa pri používaní uvoľňuje oxid uhličitý (CO2). Medzinárodná lodná doprava sa podľa odhadov OSN na celosvetových emisiách CO2 podieľa približne tromi percentami.

Viac o téme: akčný plán , doprava , ekológia , loď , lodná doprava , Nemecko , vláda

Súvisiace články

Aktuálne správy