Tradičné fosílne palivá ako benzín a nafta sa na slovenských pumpách v uplynulom týždni držali blízko dlhodobých miním. Hoci to vyzeralo, že ceny ropy sa vydajú opäť smerom nahor a pokles cien sa zastaví, prípadne sa vývoj otočí, aktuálne to pre motoristov vyzerá opäť o čosi pozitívnejšie.
Ceny obľúbeného benzínu 95 a motorovej nafty v druhej polovici septembra ostali na rekordne nízkych hodnotách, kvalitnejší benzín 98 po dlhšom období nepatrne zdražel. Medziročne boli ceny pohonných látok nižšie o 13 % až 18 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
- Slováci si môžu chystať peňaženky: Štát prezradil prvé podrobnosti veľkej novinky pre bežných ľudí!
- Zomrel jeden z najznámejších biznismenov: Stál aj za novou automobilkou na Slovensku! (foto)
- Značkové oblečenie, mobily aj elektronika: Slovenská pošta chystá veľkú dražbu neprevzatých zásielok! (zoznam vecí)
Benzín 95 sa predával za cenu z predchádzajúceho týždňa, čo znamenalo naďalej rekordnú najnižšiu hodnotu za viac ako 32 mesiacov. Motorová nafta pokračovala v dlhodobom zlacňovaní a dosiahla najnižšiu cenu od januára 2022. Zmenu trendu vývoja cien zaznamenal prémiový benzín 98, ktorého cena sa po 11 týždňoch zvýšila.
Spotrebiteľská cena benzínu 98 bola počas 38. týždňa na úrovni 1,688 eura, oproti predchádzajúcemu týždňu stúpla takmer o dva centy. Benzín 95 sa predával za 1,477 eura, rovnako ako pred týždňom. Hodnota motorovej nafty sa nepatrne znížila na 1,402 eura za liter.
Ceny plynov sa za posledný týždeň rôzne menili. Skvapalnený zemný plyn (LNG) zdražel o 1,3 centa na 1,705 eura za kilogram, stlačený zemný plyn CNG medzitýždenne zlacnel o päť centov na hodnotu 1,552 eura za kilogram a cena skvapalneného ropného plynu (LPG) sa mierne znížila na 0,715 eura za liter.
Pôjdu ceny benzínu a nafty na pumpách ešte nadol?
Aktuálna priemerná cena motorovej nafty bola v 38. týždni medziročne nižšia o 17,9 %, 95-oktánový benzín bol lacnejší o 14,1 % a cena 98-oktánového benzínu bola oproti vlaňajšku nižšia o 13,3 %. Cena LNG bola vyššia o 20,1 %, LPG bol drahší o 2,1 % a plyn CNG bol v porovnaní s minulým rokom lacnejší o 5,9 %.
Ropa sa vrátila k zlacňovaniu
Ceny ropy v sledovanom týždni pritom už celkom solídne rástli. Ako uvádza analytik investičnej platformy XTB Marek Nemky, barel ropy Brent zdražel dokonca o 4 percentá na takmer 74,50 amerického dolára. Aktuálne sa však ceny ropy opäť vrátili k prudkému poklesu a Brent sa opäť obchoduje pri úrovni 71 dolárov za barel.
"Trh s ropou sa v súčasnosti opätovne nakláňa na prebytok ropy na trhu, pričom očakávané zvýšenie produkcie robí obchodníkom starosti. Saudská Arábia podľa agentúry Reuters opustila svoj oficiálny cieľ 100 dolárov za barel, čo znamená, že OPEC+ pravdepodobne v decembri začne uvoľňovať svoje uvalené reštrikcie na produkciu," konštatoval Nemky s tým, že je taktiež pravdepodobné opätovné naštartovanie produkcie v Líbyi. Tá sa po konflikte o centrálnu banku pohybovala na úrovni 400-tisíc barelov oproti 1 miliónu pred konfliktom.
Je benzín a nafta na Slovensku predražený? Komplexný prehľad, ako sme na tom v porovnaní so susedmi, nájdete na tomto odkaze.
Strana dopytu však na druhej stranu postupne silnie. Čínska vláda tento týždeň podľa Nemkyho prišla s novou finančnou podporou na posilnenie ekonomiky. "Ide o najviac agresívny balíček od pandémie s cieľom naštartovať spotrebiteľský dopyt a oživiť trh nehnuteľností. Balíček prevažne obsahoval zníženie úrokových sadzieb centrálnou bankou a zníženie povinných minimálnych rezerv," tvrdí. Dopyt v zámorí je naďalej silný a Spojené štáty naďalej čerpajú zo zásob, v tomto týždni v objeme 4,5 milióna barelov.
Čaká nás ďalšie zlacňovanie?
Spomínaný vývoj pri obchodovaní s ropou sa následne prenáša aj na veľkoobchodné ceny pohonných látok. Tie sú kľúčové aj pre finálne ceny pre motoristov na čerpacích staniciach aj na Slovensku. Veľkoobchodné ceny pohonných hmôt tak mierne poklesli a podobný vývoj sa dá podľa Nemkyho očakávať aj pri priemerných maloobchodných cenách v nasledujúcom týždni na Slovensku.
"Pokles by však zatiaľ mal byť iba mierny, keďže ceny ropy na burze sa dostali na hodnoty spred dvoch týždňov. Budúci vývoj je však pomerne neistý a súčasná volatilita iba potvrdzuje, že obchodníci reagujú na prichádzajúce správy výrazne a zatiaľ neveria súčasným monetárnym stimulom v Číne a ani sile kartelu OPEC+," konštatoval analytik XTB.