Maersk: Prepravné sadzby klesli na neudržateľnú úroveň

Trh s lodnou kontajnerovou prepravou bude čeliť nadmernej kapacite aj v nasledujúcich rokoch. Navyše, prepravné sadzby už teraz klesli na neudržateľnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala šéfa dánskeho lodiarskeho koncernu Maersk Vincenta Clerca.

Spoločnosť Maersk už minulý mesiac upozornila, že nadmerná kapacita v kontajnerovej preprave sa negatívne odrazí na tohtoročnom vývoji zisku. „Od rokov 2021 – 2022, ktoré boli pre lodnú prepravu pozitívne, zaznamenali prepravné sadzby prudký pokles, pričom v súčasnosti už dosahujú neudržateľnú úroveň,“ povedal Clerc na valnom zhromaždení akcionárov.

V decembri a na začiatku januára sa prepravné sadzby nakrátko zvýšili, keď trhy zareagovali na útoky jemenských povstalcov na obchodné lode v Červenom mori, ktoré prinútili firmy presmerovať svoje plavidlá na dlhšiu trasu okolo Afriky. Neskôr však opäť klesli, keďže prepravná kapacita stále vysoko prevyšuje dopyt.

Dodávky nových lodí na trh v minulom roku zvýšili globálnu kapacitu v oblasti kontajnerovej prepravy o 9 %. Tento rok sa očakáva ďalší rast, navyše, ešte rýchlejší než vlani. Podľa spoločnosti Maersk by sa globálna kapacita mala v dôsledku ďalších dodávok lodí zvýšiť tento rok o 11 % a v roku 2025 o ďalších 7 %.

Viac o téme: Červené more , lodná doprava , Maersk , prepravné kontajnery

Súvisiace články

Aktuálne správy