Kompletná uzávera tunela pod Mont Blancom bude až na budúci rok

Kompletná niekoľkomesačná uzávera tunela pod Mont Blancom sa posúva na budúci rok. Pôvodnú informáciu agentúry ANSA v piatok potvrdil taliansky minister zahraničia Antonio Tajani. Francúzsky minister dopravy Clément Beaune uviedol, že sa tento rok v tuneli uskutočnia menšie opravy, ktoré však podľa talianskej tlače stavbári vykonajú v noci či v menej vyťažených obdobiach prevádzky.

Kompletná niekoľkomesačná uzávera tunela pod Mont Blancom, ktorý je dôležitou dopravnou trasou medzi druhou a treťou najväčšou ekonomikou Európskej únie, mala začať v pondelok a trvať do druhej polovice decembra. Francúzsko a Taliansko sa však dohodli, že práce nezačnú kvôli zosuvu pôdy, ktorý zastavil nákladnú prevádzku na ďalšej dopravnej tepne medzi Talianskom a Francúzskom – tunelu Fréjus. Tam je zastavená aj železničná doprava.

Šéf talianskej diplomacie Tajani v piatok na sociálnej sieti X, predtým Twitter, napísal, že medzivládna komisia, ktorá tunel spravuje, sa dohodla na presunutí kompletnej uzávery na budúci rok. „Rozhodlo sa o odklade uzávery Mont Blancu o rok s tým, že sa vykonajú práce nevyhnutné pre bezpečnosť,“ uviedol minister.

V tuneli sa tento rok uskutočnia len obmedzenejšie práce

Francúzsky minister dopravy Beaune uviedol, že v tuneli sa tento rok uskutočnia obmedzenejšie práce počas siedmich týždňov. Údržba a rekonštrukcia klenby tunela, ktorá by si vyžiadala kompletnú uzáveru, bude odložená najmenej o rok, informovala s odvolaním sa na ministra agentúra AFP. Minister tiež oznámil, že do tunela Fréjus sa budú môcť od víkendu vrátiť kamióny. Železničná trať, ktorú napríklad využívajú vlaky medzi Milánom a Parížom, zostane zatvorená dlhšie. „Budú to najmenej dva mesiace,“ povedal Beaune.

Konkrétny harmonogram prác úrady ešte len zverejnia. Podľa stanice Rai News sa údržba tento rok uskutoční v nočných hodinách alebo len po obmedzené obdobie, keď je slabšia prevádzka.

Proti spusteniu niekoľkomesačnej uzávery tunela pod Mont Blancom boli predovšetkým obce na talianskej strane Álp. Obávali sa dopadov na zimnú lyžiarsku sezónu.

Viac o téme: Francúzsko , rekonštrukcie , Taliansko , tunel , uzávera

Súvisiace články

Aktuálne správy