Elektrifikácia železničnej trate na východe Slovenska oproti plánu zdražie

Elektrifikácia zhruba 20 kilometrov železničnej trate na východe Slovenska, ktorú má na starosti konzorcium pod vedením firmy Eltra z českej skupiny EP Industries, zdražie oproti pôvodnému plánu o takmer desatinu na zhruba 64,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), Vyplýva to z podpísaných dodatkov k pôvodnému kontraktu z roku 2021, zistila ČTK z registra zmlúv.

Hlavným dôvodom zvýšenia hodnoty zákazky je zvýšenie nákladov v súlade s príslušným opatrením slovenského ministerstva dopravy, ktoré sa tiež vzťahuje na programy modernizácie železničnej infraštruktúry. Z menšej časti cena stúpne v súvislosti s úpravou projektu.

Pôvodný kontrakt počítal s tým, že elektrifikácia železničnej trate od obce Haniska blízko Košíc po Moldave nad Bodvou príde na 58,8 milióna eur bez DPH. Súčasťou prác je aj modernizácia zabezpečovacích zariadení a železničných zastávok. Projekt má byť financovaný z európskych fondov. Druhým členom konzorcia, ktoré zákazku získalo, je slovenská firma TSS Grade.

Spoločnosť Eltra tento rok, už v čase vysokej inflácie, získala na Slovensku tiež kontrakt na elektrifikáciu trate v úseku Bánovce nad Ondavou – Humenné, ďalej na komplexnú rekonštrukciu časti tejto trate a práce na zabezpečovacom zariadení na železničnej stanici v Michalovciach. Hodnota tejto zákazky je približne 216 miliónov eur.

Taktiež iní slovenskí obstarávatelia zákaziek už pristúpili na prehodnotenie pôvodne dohodnutej hodnoty skorších kontraktov. Napríklad bratislavský mestský dopravný podnik DPB zaplatí oproti pôvodnému plánu viac peňazí za časť dodávok trolejbusov a električiek od českých dodávateľov.

Viac o téme: elektrifikácia , Eltra , východné Slovensko , zákazky , železničné trate , zmluvy

Súvisiace články

Aktuálne správy