Do štvrtka bude jasné, či sa Lufthansa vyhne štrajku pozemného personálu

Najneskôr do štvrtka bude jasné, či sa nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa a odborom Verdi podarí vyriešiť spor o lepšie pracovné a mzdové podmienky pozemného personálu. Ak v pondelok začaté rokovania stroskotajú, hrozí ďalší štrajk, a to už cez Veľkú noc. Členovia odborov teraz hlasujú, či štrajk môže byť časovo neobmedzený.

Rokovanie, v ktorom sú prostredníkmi durínsky premiér Bodo Ramelow a niekdajší šéf Spolkového úradu práce Frank-Jürgen Weise, sa začalo v pondelok. Podľa pôvodného plánu by sa malo skončiť v stredu, čas na nájdenie kompromisu budú mať však obe strany až do štvrtka, keď sa zíde príslušná odborová komisia, aby rozhodla o ďalšom postupe.

Do stredy potom trvá hlasovanie členov odborov Verdi o tom, či pozemný personál môže zastaviť prácu na časovo neobmedzený čas.

Doterajšie rozhovory sa skončili neúspechom

Doterajšie rozhovory, ktoré odbory a aerolinky viedli bez sprostredkovateľov, sa skončili neúspechom. Nájsť riešenie nepomohlo ani to, že odborári sa tento mesiac snažili zvýšiť tlak na Lufthansu sériou výstražných štrajkov. Problémy kvôli protestu doľahli na stovky tisíc cestujúcich, zrušené boli aj spoje s Českou republikou.

Odbory Verdi žiadajú pre zhruba 25 000 zamestnancov pozemných služieb aerolínií zvýšenie miezd o 12,5 percenta, najmenej však o 500 eur mesačne, a tiež jednorazový protiinflačný bonus 3000 eur. Lufthansa s bonusom súhlasí, ponuku na zvýšenie miezd ale obmedzila na desať percent.

Viac o téme: aerolinky , Lufthansa , mzdy , odbory , štrajk , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy