Dlhé rady na britských letiskách: Dôvodom je zlyhanie elektronických brán

Kvôli zlyhaniu elektronických brán, ktoré urýchľujú pasové kontroly, sa dnes na britských letiskách tvoria dlhé rady. Po prílete sa tak cestujúci musia pripraviť až na niekoľkohodinové čakanie, uviedla agentúra AP. Problém sa týka všetkých letísk, na ktorých je kvôli sviatočnému víkendu ešte rušnejšia prevádzka ako zvyčajne, upozornila stanica BBC.

Za hraničné kontroly zodpovedá ministerstvo vnútra. To oznámilo, že sa snaží problém vyriešiť. Elektronické kontrolné brány môžu vďaka technológii rozpoznávania tváre využívať držitelia pasov s elektronickými čipmi, čo urýchľuje odbavenie. Teraz musia všetci cestujúci prejsť štandardnou kontrolou.

Brány na londýnskych letiskách Heathrow a Gatwick aj na ďalších britských letiskách prestali fungovať v piatok večer. Ich prevádzkovatelia požiadali cestujúcich o trpezlivosť a ospravedlnili sa za očakávané meškania. Hovorca letiska Gatwick dnes uviedol, že rady sú zatiaľ znesiteľné, počas dňa má však letisko odbaviť cestujúcich z 800 príletov, takže situácia sa môže zhoršiť.

Podľa stanice Sky News cestujúci na sociálnych sieťach zverejňujú fotografie zástupov čakajúcich a píšu o chaose. V Británii je 270 elektronických kontrolných brán. Využiť ich môže až 86 percent ľudí, ktorí do krajiny pricestujú.

Viac o téme: kontroly, letisko, zlyhanie

Súvisiace články

Aktuálne správy