Aerolinky Lufthansa sa dohodli s odbormi na mzdách, ďalší štrajk nehrozí

Nemecké aerolínie Lufthansa a odbory Verdi sa dohodli na nových mzdových a pracovných podmienkach pre zhruba 25 000 členov pozemného personálu. Letecká spoločnosť a odbory to oznámili v stredu večer po úspešnom závere rokovaní. Nemecko sa tak vyhlo ďalšiemu rozsiahlemu štrajku, ktorý by doľahol na stovky tisíc cestujúcich. Problémy kvôli predchádzajúcim protestom narušili spojenie aj s Českou republikou.

Nové rokovanie, ktoré sprostredkovali durínsky premiér Bodo Ramelow a niekdajší šéf Spolkového úradu práce Frank-Jürgen Weise, sa začalo v pondelok. Za konečný termín dosiahnutia dohody bola považovaná streda, najdlhšie však štvrtkové ráno. Vo štvrtok totiž odbory chceli rozhodnúť o vyhlásení ďalšieho štrajku, ktorý by mohol ochromiť veľkonočnú prevádzku.

„S výsledkom zmierovacieho konania sme spokojní,“ citovala agentúra DPA odborového vyjednávača Marvina Reschinského. Spokojní vyjadrili aj aerolinky, ktoré však poznamenali, že zvýšenie miezd so sebou prinesie väčšie náklady.

Podrobnosti dojednaní zverejnia vo štvrtok

Podrobnosti dojednaní zverejnia odborári a letecká spoločnosť vo štvrtok. Odbory Verdi žiadali zvýšenie platov o 12,5 percenta, najmenej však o 500 eur mesačne a tiež jednorazový protiinflačný bonus 3000 eur. Lufthansa k bonusu ponúkala zvýšenie miezd o desať percent.

Predchádzajúce rozhovory, ktoré odbory a aerolinky viedli bez sprostredkovateľov, sa skončili neúspechom. Nájsť riešenie nepomohlo ani to, že odborári sa snažili zvýšiť tlak na Lufthansu sériou výstražných štrajkov. Problémy kvôli protestu doľahli na stovky tisíc cestujúcich a zrušené boli aj spoje s Českou republikou.

Viac o téme: cestujúci , dohoda , Lufthansa , mzdy , Nemecko , odborári , štrajk

Súvisiace články

Aktuálne správy