Začala sa cukrovarnícka kampaň

Začala sa cukrovarnícka kampaň. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Cukrová repa sa z polí s výmerou 22.000 hektárov (ha) začala zbierať v polovici septembra. Aktuálna cukrovarnícka kampaň by sa podľa nej mala skončiť v januári budúceho roka.
Spresnila, že najbližšie mesiace budú poľnohospodári vyberať z polí repu a zvážať ju do dvoch cukrovarov na spracovanie. Vertikála repa-cukor ako jediná na Slovensku stále existuje v uzatvorenom reťazci, v rámci ktorého sa na Slovensku vypestovaná plodina spracuje výlučne doma a vyrobí sa z nej finálny produkt pre spotrebiteľa.
Pripomenula, že úvod sezóny poľnohospodárov potrápil. Jarné prízemné mrazy začiatkom apríla poškodili viac ako 5000 ha repy, čo predstavuje vyše 20 % osiatej výmery.
„Cukrovú repu preto museli viacerí pestovatelia najmä v okresoch Levice, Šaľa, Topoľčany a Trnava siať nanovo. Aby sme zabezpečili dostatok úrody, nanovo sme osiali až 18 % plôch cukrovej repy,“ priblížil začiatok sezóny Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska (zväz je členom SPPK).
Holéciová poznamenala, že ak sa porovnajú úrody v dvoch spádových regiónoch, odkiaľ spracovávajú cukrovú repu dva cukrovary pôsobiace na Slovensku, tak lepšie úrody dala oblasť okolo Trenčianskej Teplej. Tu očakávajú úrody repy nad 70 ton (t)/ha. V druhej spádovej oblasti, v okolí Serede, bude pre jarné mrazy menej repy, asi 62 až 65 t/ha. Hoci sa ju pestovatelia snažili zachrániť a časť mrazom zasiahnutých parciel dokonca nanovo repou osiali, neskoršie zasiate porasty už podľa Holéciovej nedokázali dať takú vysokú produkciu ako repa zasiata pred mrazmi.
Dodala, že pestovanie cukrovej repy a kontinuálna produkcia cukru na Slovensku nielenže udržuje viac ako 3000 pracovných miest najmä na vidieku, ale má výrazný zelený dosah aj na životné prostredie a krajinu. Poľnohospodári pestovaním repy rozširujú portfólio pestovaných plodín a vďaka repe zabezpečujú krmivá pre hospodárske zvieratá. Navyše, jeden hektár cukrovej repy vyrobí za rok kyslík pre 62 ľudí. V repe a produkcii cukru sa tak skrýva viacero benefitov pre spoločnosť a životné prostredie.
„Celkový finančný prínos za celé odvetvie je viac ako 42 miliónov eur za rok. Aj preto veríme, že tento priamy prínos pre štát presvedčí ministerstvo pôdohospodárstva o opodstatnenosti naďalej podporovať vertikálu repa-cukor. Ako jedna z mála vertikál sa javí ako veľmi rentabilná s rýchlou návratnosťou a vysokou pridanou hodnotou, ktorá sa tvorí a ostáva u nás doma,“ doplnil Adrián Šedivý, konateľ Slovenských cukrovarov v Seredi.

Súvisiace články

Aktuálne správy