Ceny ropy pokračujú v raste

Pridajte názor  Zdroj:

20. 4. 2021 - Ceny ropy pokračujú v raste a v utorok ráno sa dostali na najvyššiu úroveň od začiatku marca. Podporilo ich oslabenie dolára rovnako ako očakávania, že zásoby ropy v USA v uplynulom týždni klesli.

Ceny ropy pokračujú v raste a v utorok ráno sa dostali na najvyššiu úroveň od začiatku marca. Podporilo ich oslabenie dolára rovnako ako očakávania, že zásoby ropy v USA v uplynulom týždni klesli. Obavy z negatívneho vplyvu rýchleho šírenia nového koronavírusu v Ázii na dopyt však obmedzujú zdražovanie čierneho zlata.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa o 7.38 h SELČ predával po 63,95 USD (53,14 eura). To bolo o 57 centov alebo 0,90 % viac ako v pondelok (19. 4.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. WTI si v pondelok pripísala 25 centov alebo 0,4 % a uzavrela na 63,38 USD za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v utorok o 7.41 h SELČ predával so ziskom 63 centov alebo 0,94 % po 67,68 USD za barel.

Podľa expertov je hlavným dôvodom aktuálneho vývoja pokles dolára. Slabší dolár podporuje dopyt po rope, keďže tá je denominovaná v dolároch. Ďalším faktorom je pokrok v očkovaní, čo zvyšuje nádeje na rušenie protiepidemických reštrikcií.