Apple možno klamal spotrebiteľov

Diskusia 3  
Apple možno klamal spotrebiteľov
Zdroj: ČTK;MW
Foto: SITA/AP


24. 7. 2020 - Proti americkému technologickému gigantu sa v Spojených štátoch vedie vyšetrovanie kvôli možnému zavádzaniu spotrebiteľov. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z marcového dokumentu, ktorý získala výskumná iniciatíva Tech Transparency Project.

Texas by podľa dokumentu v súvislosti s týmto vyšetrovaním vedeným viacerými štátmi USA mohol firmu zažalovať kvôli porušovaniu texaských zákonov o klamlivých obchodných praktikách. Ďalšie podrobnosti však dokument neposkytuje. Úrad texaského generálneho prokurátora sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť, píše Reuters.

Apple sa stal terčom hromadných žalôb, v ktorých spotrebitelia tvrdia, že ich firma oklamala v súvislosti s obmedzovaním výkonu starších telefónov iPhone. Apple tiež čelí žalobám, ktoré ho obviňujú zo zatajovania problémov s klávesnicami notebookov MacBook, upozorňuje Reuters.

Spoločnosť Apple sa tento rok dohodla, že zaplatí až 500 miliónov dolárov za urovnanie hromadnej žaloby, podľa ktorej sa spomaľovaním starších iPhoneov snažila primäť spotrebiteľov k nákupu novších modelov. Firma však v rámci tejto dohody nepriznala žiadne pochybenia. Už v roku 2017 potvrdila, že výkon starších telefónov iPhone v niektorých prípadoch obmedzovala. Zdôraznila však, že dôvodom bolo predĺženie životnosti týchto prístrojov, a nie snaha prinútiť zákazníkov k nákupu novších modelov.

Fanúšikovia iPhonov si budú pravdepodobne musieť počkať najmenej ďalší mesiac, kým sa objaví nový model. Spoločnosť Apple totiž odkladá svoju každoročnú jesennú udalosť až do druhej polovice októbra namiesto začiatku septembra. Spoločnosť bola nútená presunúť uvedenie iPhone 12 na trh kvôli oneskoreniam výroby spôsobeným pandémiou, uviedol japonský blog Apple Mac Otakara. Očakáva sa, že spoločnosť Apple predstaví štyri nové telefóny iPhone, modely 5G budú k dispozícii v novembri. Akcie spoločnosti Apple sa tento rok zvýšili o 26,5 %. Širší index S&P 500 vzrástol v roku 2020 o 0,2 %.

Apple možno klamal spotrebiteľov