Vývoz Nemecka v októbri nečakane vzrástol

Pridajte názor  Zdroj:

9. 12. 2019 - Vývoz Nemecka v októbri nečakane vzrástol, zatiaľ čo dovoz zostal nezmenený. Ukázali to v pondelok údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Vývoz Nemecka v októbri nečakane vzrástol, zatiaľ čo dovoz zostal nezmenený. Ukázali to v pondelok údaje spolkového štatistického úradu Destatis.

Podľa štatistík nemecký vývoz vzrástol v októbri medzimesačne o 1,2 %. To bolo síce pomalšie tempo ako v septembri, keď stúpol o 1,5 %, ale analytici očakávali jeho pokles o 0,3 %. Zároveň dovoz si udržal aj v októbri septembrové tempo rastu o 1,2 %. Aj v tomto prípade však ekonómovia predpovedali, že sa zníži o 0,1 %.

V dôsledku toho sa obchodný prebytok Nemecka v októbri zvýšil po očistení od sezónnych vplyvov na 20,6 miliardy eur z 19,2 miliardy eur v septembri.

V medziročnom porovnaní sa rast exportu v októbri prudko spomalil na 1,9 % zo 4,6 % v septembri. Import medzitým klesol o 0,6 %, čo kontrastuje s jeho zvýšením o 2,2 % mesiac predtým.

Nemecko zaznamenalo prebytok na bežnom účte vo výške 22,7 miliardy eur, ktorý bol vyšší ako 20,3 miliardy eur predchádzajúcom roku.