Ceny ropy sa v piatok zvýšili

Pridajte názor  Zdroj:

18. 8. 2019 - Ropa sa v piatok (16. 8.) zotavila z dvojdňového poklesu spolu s akciami a jej ceny vzrástli. Obchodníci totiž očakávajú ďalšie stimuly zo strany centrálnych bánk, čo pomohlo zmierniť ich obavy z recesie.

Ropa sa v piatok (16. 8.) zotavila z dvojdňového poklesu spolu s akciami a jej ceny vzrástli. Obchodníci totiž očakávajú ďalšie stimuly zo strany centrálnych bánk, čo pomohlo zmierniť ich obavy z recesie.

Komodita si však v piatok pripísala len obmedzené zisky, keďže Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížila svoju prognózu globálneho dopytu po rope vo zvyšku tohto roka. Dôvodom je spomaľovanie sa hospodárstiev. Kartel tiež poukázal na výzvy v budúcom roku, keď jeho rivali zvyšujú ťažbu a dodávajú na trhy viac ropy. To bude zrejme pre OPEC dôvodom na predĺženie dohody o obmedzení produkcie.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v septembri uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 54,87 USD (49,54 eura). To bolo o 40 centov viac ako v predchádzajúci deň, keď cena WTI klesla o 1,4 %. V stredu (14. 8.) sa prepadla o 3,3 %.

Cena októbrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 41 centov na 58,64 USD za barel po tom, ako vo štvrtok (15. 8.) klesla o 2,1 % a v stredu o 3 %.

Za celý týždeň si WTI aj Brent pripísali malé zisky po dvoch týždňoch strát po sebe.