Obchodovanie na akciových trhoch IV.

Proces alokácie, čiže rozvrstvenia svojho portfólia, hrá kľúčovú úlohu vo vzťahu kontroly miery rizika a zhodnotenia investície.

Koľko a kam vložiť a na akú dobu? Čím väčší podiel Vášho portfólia vytvoria akcie, tým zvýšite možné riziko, avšak i potenciálnu možnosť rýchlejšieho zhodnotenia. Naopak dlhopisy (obzvlášť tie štátne) predstavujú relatívne zaručené, spravidla však miernejšie zhodnotenie investície. A hotovosť, tá zostáva takmer nemenná.

Jedna z možných teórií hovorí: odčítajte svoj vek od 100 a dostanete % predstavujúce objem akcií vo Vašom portfóliu. 10 % vždy pripadá na hotovosť a zbytok na dlhopisy.

Potom, čo alokujete svoje zdroje do porfólia, je treba previesť tzv. diverzifikáciu, teda niečo ako rozptýlenie, a to v rámci každej kategórie. Diverzifikácia predstavuje dôležitú súčasť akejkoľvek investície.
Zatiaľ čo prípadné riziko trhu je možné ľahko vylúčiť alokáciou svojich zdrojov, predísť možnému firemnému riziku už vyžaduje zložitejšie rozhodnutie. Žiadny investor totiž spravidla nevloží celý balík určený k akciovým investíciám na jedinú spoločnosť či odvetvie.
Ako teda rozdeliť svoj investičný kapitál?
Investujú sa spravidla nižšie objemy do mnohých firiem celého spektra ekonomiky. Prípadné neúspechy či dokonca možné krachy niektorých z nich sa tak Vašej investície „príliš nedotknú“. Zmienená teória, využívaná samozrejme i profesionálnymi investormi, umožňuje v zásade rozdeliť investície do nasledovných základných kategórií.

Príjmové akcie
Ide o cenné papiere, ktorých emitenti sú spoločnosti s už stabilizovanou pozíciou na trhu, ktoré podliehajú jeho pohybom len minimálne. Jedná sa hlavne o spoločnosti, ktoré sú v tretej alebo štvrtej fáze svojho životného cyklu so stabilným rastovým potenciálom. Tempo miery rastu zisku však už negraduje, ale iba stagnuje. Predstavujú ich predovšetkým tituly tzv. „starého priemyslu“, poisťovníctvo a niektoré banky.
Akcionárom sú pravidelne (štvrťročne, ročne) vyplácané hotovostné dividendy, teda ich podiel na zisku spoločnosti.

Blue chips
Jedná sa o akcie veľkých priemyslových gigantov kopírujúcich vývoj trhu, pretože sú spravidla zahrnuté v báze jednotlivých indexov. Ich majiteľom sú pravidelne vyplácané dividendy, hoci nižšie – to je však vyvážené relatívnou stabilitou ceny týchto cenných papierov. Prakticky ide o príjmové akcie, ktoré sú zaradené v indexoch.

Rastové akcie
Ich majiteľom sú najčastejšie vyplácané dividendy v podobe nových akcií danej spoločnosti. Hotovostné dividendy vyplácané nie sú alebo len veľmi malé. Všetky zisky sú reinvestované. Pôjde hlavne o technologické spoločnosti s väčšou dávkou rizika.

Cyklické akcie
Tieto cenné papiere podliehajú najčastejšie pohybom trhu. V prípade konjunktúry ich hodnota prudko rastie, v recesii naopak klesá ešte rýchlejšie než trh samotný. Ide hlavne o automobilky, oceliarne či aerolínie.

Stabilné akcie
Predstavujú účasť v spoločnostiach produkujúcich výrobky či služby každodennej spotreby. Akcie spoločností potravinárskeho a farmaceutického priemyslu či telekomunikácií minimálne podliehajú pohybom trhu, nemenej v dobe recesie sa pohybujú skôr nad vývojom trhu, v období rastu naopak.
Vytvorením portfólia zahrnutím vyššie uvedených kategórií akcií znížite možné riziká na minimum. Vždy je však treba vychádzať z Vašich cieľov a zamýšľaného časového horizontu, pretože ak uvažujete v dlhšom časovom horizonte, bude na mieste zdôrazniť váhu skôr rastových akcií, ak sa pohybujú Vaše ciele do vzdialenosti 1 roku, pripadajú v úvahu naopak akcie príjmové.

Diverzifikácia v rámci priemyslových odvetví

Je nutné si uvedomiť, že každý zodpovedný investor robí nielen vyššie popísanú diverzifikáciu, ale nesmie zabúdať i na tzv. odvetvovú diverzifikáciu. Jej význam nemožno v žiadnom prípade podceniť. Je potrebné do svojich portfólií vybrať tituly z rôznych odvetví. Ak dôjde totiž k prípadnej recesii v jednom odvetví, nemusí sa to odraziť v inom, v ktorom ste tiež zainvestovali. Na druhej strane však veľmi významnú úlohu hrá tzv. multiplikačný efekt. Pokles jedného odvetvia môže totiž so sebou „stiahnuť“ aj tie nadväzujúce. Tak napr. recesia ropného priemyslu môže implikovať pokles automobilového priemyslu, ten zase oceliarskeho atď.
Obozretný investor teda diverzifikuje svoje zdroje naprieč celým hospodárskym spektrom.

Diverzifikácia podľa kapitalizácie

Trhová kapitalizácia spoločností, teda aktuálna hodnota spoločnosti na trhu, umožňuje ich rozčlenenie do troch základných košov – veľkého, stredného a malého.
Veľký zahrňuje väčšinu spoločností, ktorých akcie tvorí index S&P 500. Malý kôš obsahuje spoločnosti novovzniknuté, nezaradené ešte na žiadnom trhu. Investovať do nich predstavuje značné riziko. Stredný kôš potom tvorí vlastne zbytok, teda spoločnosti príliš veľké, než aby boli zaradené do malého, ale nezaraditeľné do veľkého. Jednotlivé odvetvia sa samozrejme prelínajú cez všetky tri koše.
Investície do spoločností veľkého koša predstavujú menšie riziko a relatívne stabilný zdroj príjmov. Naopak investície do malého koša, teda do mladých, dynamicky rastúcich spoločností, hlavne z technologického sektoru, môžu priniesť výrazný zisk alebo tiež stratu.

Ing. Roman Ganobčík, Online Investor Slovakia, o.c.p., a.s.

Súvisiace články

Aktuálne správy