Naše dane z príjmov za rok 2000

Nový zákon o daniach z príjmov priniesol zmeny v zdaňovaní jednak fyzických, ako aj právnických osôb. Nasledujúci článok hovorí o nových skutočnostiach, ktoré ovplyvnia výšku celkovej dane z príjmov za rok 2000 u fyzických osôb.

Tí, ktorí poberajú príjem zo závislej činnosti, dostávajú každý mesiac mzdu. Na výplatnej páske sú vyčíslené odvody do fondov, preddavky na daň z príjmov a iné údaje, ktoré pre človeka nevenujúceho sa problematike daní nenadobúdajú konkrétnu podobu. Každého pochopiteľne zaujíma čistá mzda, čiže finančný obnos, ktorý môže použiť a voľne s ním disponovať.

Nie je podstatou tohto článku vysvetľovať spôsob, akým sa počíta čistá mzda. Rád by som však podotkol, že dane z príjmov, ktoré sú každý mesiac strhnuté zo mzdy, nie sú konečnou daňou, ale iba preddavkom na celkovú daň z príjmu, ktorá sa vypočíta v daňovom priznaní za rok 2000.

Vzhľadom na množstvo nových skutočností, ktoré priniesol citovaný zákon č. 366/99 o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, sa zmenila aj štruktúra daňového priznania. Jeho konečnú podobu doposiaľ nemáme v rukách, pretože sa zatiaľ nenachádza ani v predajniach, ani na daňových úradoch. Nezmenená určite ostane skutočnosť, že celkový základ dane – príjem fyzickej osoby sa v daňovom priznaní vyčísli ako súčet príjmov zo závislej činnosti, z podnikania, z kapitálového majetku, z prenájmu a z ostatných činností (99% fyzických osôb má pochopiteľne príjmy len z podnikania, zo závislej činnosti alebo z týchto dvoch zdrojov príjmov súčasne).

Od celkového základu dane, ktorý bol takto vypočítaný, sa podľa zákona o daniach z príjmov pred zdanením odpočítajú tzv. „nezdaniteľné časti“, ktorých hodnota sa týmto zákonom zmenila v prospech fyzickej osoby, čiže došlo k ich zvýšeniu. Zmeny sú nasledovné:

1. U každého daňovníka sa znižuje základ dane o nezdaniteľnú časť vo výške 38 760 Sk. V roku 1999 to bolo 21 000 Sk.
2. Ďalšou odpočítateľnou položkou je suma 11 400 Sk na vyživované dieťa. Pôvodne šlo o sumu 9 000 Sk a táto odpočítateľná položka bola limitovaná na 4 deti. Od 1.1.2000 sa môže uplatňovať na neobmedzený počet detí.
3. V prípade, že ročný príjem manžela alebo manželky nepresiahne 38 760 Sk, môže si daňovník od základu dane odpočítať ďalších 12 000 Sk. Táto suma ostala oproti minulému roku nezmenená, príjem manželky bol však limitovaný sumou 21 000 Sk.
4. Ďalšou odpočítateľnou položkou je suma 8 400 Sk, ktorú si od základu dane odpočíta daňovník poberajúci čiastočný invalidný dôchodok (v minulom roku to bolo 6 000 Sk). V prípade plného invalidného dôchodku sa táto suma zvyšuje na dvojnásobok. V prípade, že daňovník je držiteľom preukazu ZŤP-S, táto suma sa zvyšuje až na 48 000 Sk.
Približnú výšku vašej dane a odpočítateľných položiek si môžete vypočítať pomocou našej kalkulačky.

Od celkového základu dane sa po odpočítaní nezdaniteľných položiek dostávame k upravenému základu dane. Ten sa zaokrúhli na stovky nadol a zdaní sa percentom dane podľa príslušného daňového pásma. Tieto sadzby sú uvedené priamo v daňovom priznaní. Vyčíslená daň je buď vyššia alebo nižšia ako súčet zaplatených mesačných preddavkov a daň sa buď doplatí, alebo ju daňový úrad vráti. Vrátenie dane však nastane len v prípade, keď daňovník podá na príslušný daňový úrad žiadosť na jej vrátenie, inak sa táto daň stáva „zaplateným preddavkom“ na ďalší daňový rok. Keďže občania o tejto skutočnosti nevedia, svojou nevedomosťou v podstate úverujú štát bez nároku na odmenu, čiže bezúročne.

Dúfam, že Vám tento článok objasnil spôsob výpočtu Vašej daňovej povinnosti a hlavne Vás upozornil na možnosť vrátenia dane v prípade zaplatených preddavkov vo väčšej súhrnnej hodnote, ako je výška Vašej konečnej dane.

Čo si vy myslíte o spôsobe vracania preddavkov? Je normálne, že štát zadržiava daňové preplatky? Napíšte nám čo si o tom myslíte vy …

Súvisiace články

Aktuálne správy