Verte-neverte: Euro je opäť v móde

Diskusia 2  
Verte-neverte: Euro je opäť v móde
Zdroj: QZ
Foto:TASR/AP


16. 5. 2017 - Trojročné pochybnosti o eure sa môžu rýchlo skončiť. Po prvýkrát od polovice roka 2014 sa obchodníci domnievajú, že euro bude namiesto poklesu rásť.

Z technického hľadiska to znamená, že investori vsádzajú na dlhú pozíciu v zmluvách a opčných kontraktoch na euro, čo je zriedkavý pohľad v posledných rokoch.

V tomto pohľade ale nejde o výnos, ale užitočný ukazovateľ všeobecného sentimentu medzi obchodníkmi voči euru. Údaje pochádzajú od US Commodity Futures Trading Commission, takže účastníci prevažne obchodujú na trhoch s futures v Chicagu a New Yorku. Čísla vykresľujú záujem špekulatívnych obchodníkov, ktorí sa snažia dosiahnuť zisk založený na cenových pohyboch meny. Nejde teda o trhových hráčov, ktorí ich kupujú alebo predávajú, aby dosiahli zisk na zabezpečenie svojej obchodnej činnosti.

Verte-neverte: Euro je opäť v móde

Dňa 9. mája bolo na euro 22 399 čistých dlhých pozícií, podľa údajov CFTC zverejnených 12. mája. O týždeň skôr tu bolo 1 653 čistých krátkych pozícií.

Prečo ten obrat?

Víťazstvo centristu Emmanuela Macrona, neochvejného kandidáta v nedávnych francúzskych prezidentských voľbách, prinieslo oveľa viac pozitívnej nálady v súvislosti s rastúcou európskou ekonomikou a podnietilo špekulácie, že Európska centrálna banka bude čoskoro schopná odstrániť niektoré zo svojich núdzových stimulačných opatrení ,

Tok peňazí do eurozóny posunul euro na najvyššiu úroveň za šesť mesiacov oproti doláru. Nemecký akciový trh dosiahol nové úrovne. Dokonca Grécko - Grécko! - premýšľa nad návratom na dlhopisový trh. Riziká stále pretrvávajú, budúce voľby v Nemecku a Taliansku predstavujú ďalší test, ktorý určí, ako dlho oslavy potrvajú.

Verte-neverte: Euro je opäť v móde