Obchodovanie na akciových trhoch I.

Pri klesajúcich úrokových sadzbách v slovenských bankách získavajú alternatívne formy investovania na atraktívnosti

V súčasnej dobe pri stagnácii slovenského kapitálového trhu s minimálnymi vyhliadkami do budúcnosti sa vynára otázka čo s voľnými finančnými prostriedkami. Bežnému občanovi našej spoločnosti sa ponúka viacero možností uloženia peňazí: termínovaný vklad v banke, nákup podielov v podielových fondoch, nákup akcií slovenských podnikov prípadne dlhopisov a podobne.

Zo skúsenosti však vieme, že úročenie vkladov v bankách sa v priemere pohybuje v rozmedzí 6 až 8 percent, výška úroku pri podieloch závisí od výkonnosti daného porfólia vo fonde, o akciách slovenských podnikoch ani nehovoriac.

Alternatívnou možnosťou pre investorov, ktorí sú ochotní akceptovať vyššie riziko je nákup zahraničných cenných papierov. S vyšším rizikom je samozrejme spojený vyšší priemerný výnos. Istou prekážkou pri takomto investovaní bol doposiaľ obmedzený prístup individuálnych investorov na tieto trhy. V súčasnosti už aj na Slovensku existujú možnosti investovať individuálne do cenných papieroch aj pri nižších objemoch. Atraktívne je predovšetkým investovanie prostredníctvom internetu, keďže takto si investor ponecháva plnú kontrolu nad svojimi prostriedkami a môže priamo kedykoľvek reagovať na zmeny na trhu. Obrovskou a nenahraditeľnou prednosťou on-line režimu pri obchodovaní je získavanie reálnych informácií o spoločnostiach a ich momentálnych kurzoch akcií. To investorovi umožňuje zadávať príkazy na obchodovanie v danom momente, nakupovať alebo predávať akcie pri aktuálnom kurze. Investor, ktorý sa chce na takomto obchodovaní podieľať nemusí spĺňať žiadne špecifické kritériá: musí byť plnoletý, mať voľné finančné zdroje a aspoň obmedzený prístup na Internet.

Po dôkladnom porovnaní jednotlivých atribútov sa investor musí upriamiť na seba. Keďže ide o burzové obchody, je potrebné, aby zvážil svoj postoj k riziku. Pre tento druh obchodovania neexistujú žiadne garancie výnosu. Záleží len od každého jednotlivca ako a nakoľko je schopný sledovať analýzy jednotlivých spoločností, vyhodnotiť si pre a proti, stanoviť výšku a časový horizont investícií. To znamená, že každý investor sa sám rozhoduje aké a koľko akcií nakúpi, kedy ich predá, či svoj prípadný zisk reinvestuje alebo inkasuje na účet. Takisto v prípade straty sa rozhodne či bude v obchodovaní pokračovať alebo alokuje svoje peniaze do iných sektorov finančného trhu.

Momentálne najperspektívnejšími a najlikvidnejšími trhmi sú americké akciové trhy NYSE, NASDAQ a AMEX. Pretože pre bežného človeka je prakticky nemožné sa zúčastňovať obchodovania na týchto trhoch individuálne, musí sa obrátiť na brokerskú spoločnosť, ktorá tieto obchody sprostredkováva. Pri výbere brokera je dôležité poznať jeho skúsenosti v tejto oblasti, flexibilitu pri realizácii zadaných obchodných pokynov, objem a kvalitu poskytovaných informácií a analýz akciových spoločností, výšku poplatkov a v neposlednom rade aj to, či je držiteľom devízovej licencie NBS.

Súvisiace články

Aktuálne správy