Ropa prudko padá

Diskusia 6  Zdroj: Forexpro.sk

20. 9. 2012 - Ropa sa prepadla na svoje šesť týždňové minimum potom, čo v USA boli zverejnené štatistiky o stave zásob, ktoré prekonali očakávania analytikov viac ako osem násobne a vzrástli o 8.5 mil.

Ropa sa prepadla na svoje šesť týždňové minimum potom, čo v USA boli zverejnené štatistiky o stave zásob, ktoré prekonali očakávania analytikov viac ako osem násobne a vzrástli o 8.5 mil. barelov, najviac od marca tohto roka. Na tieto údaje včera reagoval CRUDE výrazným prepadom a uzatvárala obchodný deň so stratou -3.47 %. Rast cien taktiež nepodporuje ani fakt, že sa prepadol index nákupu čínskych manažérov v auguste z úrovne 47.8 na 47.6 bodu a taktiež poklesol japonský export o -5.8 % oproti minulému mesiacu. To nám  signalizuje, že dopyt po palivách sa môže znížiť aj medzi svetovými najväčšími odberateľmi ropy.

Z intradenného pohľadu má severoamerická ropa trend smerom nadol, kde dnes môže atakovať psychologickú hranicu 90 dolárov, prípadne môže poklesnúť až na úroveň 88.95 dolára. Alternatívny scenár je, že investorom sa vráti chuť nakupovať čierne zlato a ropa tak môže vyskočiť až na úroveň 92.65 USD/barel a neskôr môže rásť až na level 93.5 až 94.4 dolára za barel. Technický indikátor RSI naznačuje, že by ropa mohla ešte chvíľu rásť, ale momentum má klesajúci trend. Tým pádom očakávame, že dnes bude rozhodujúce, či ropa prerazí hranicu 90 USD/barel.

Technická analýza:

Úrovne odporu: 93.5 a 94.4

Úrovne podpory: 90 a 88.95

Stredná hodnota obratu (pivot): 92.65

Graf vývoja severoamerickej ľahkej ropy WTI: