Shell nedôveruje euru, presúva hotovosť do USA

Pridajte názor  
Shell nedôveruje euru, presúva hotovosť do USA
Zdroj: TASR

6. 8. 2012 - Ropný koncern Royal Dutch Shell je z dôvodu európskej dlhovej krízy opatrný a presúva svoju hotovosť radšej do USA.

Londýn 6. augusta (TASR) - Ropný koncern Royal Dutch Shell je z dôvodu európskej dlhovej krízy opatrný a presúva svoju hotovosť radšej do USA.

Holandsko-britský koncern nedôveruje Európe, a preto z nej presúva miliardy. Finančný riaditeľ Shellu Simon Henry uviedol pre londýnsky denník The Times, že koncern chce 15 miliárd USD (12,25 eur) uložiť v amerických bankách alebo vložiť do amerických vládnych dlhopisov.

To znamená, že Shell sťahuje z Európy takmer celú svoju hotovostnú rezervu. Na konci 2. kvartála mal Shell likvidné prostriedky vo výške 17,3 miliardy USD.

Shell síce naďalej dosahuje miliardové zisky, ale aj firmy sa tvrdo dotkla hospodárska kríza. Zisk koncernu sa v 2. kvartáli pre pokles cien ropy medziročne prepadol o 53 % na 8,1 miliardy USD. Tržby sa však znížili len mierne na 117 miliárd USD.

Koncern nemôže v blízkej budúcnosti počítať s vyššími cenami čierneho zlata. "Vzhľadom na spomalenie ekonomiky predpokladám, že cena ropy bude nižšia ako počas uplynulých 18 mesiacov," uviedol šéf koncernu Peter Voser v súvislosti s cenami ropy v druhom polroku.

Informoval o tom Financial Times Deutschland.