Embargo EÚ voči Iránu vstúpilo dnes do platnosti

Pridajte názor  Zdroj: TASR

1. 7. 2012 - Embargo Európskej únie na dovoz iránskej ropy vstúpilo dnes do platnosti. Západoeurópske vlády predpokladajú, že zosilnený ekonomický tlak presvedčí Teherán a ten zredukuje svoj nukleárny program.

Brusel 1. júla (TASR) - Embargo Európskej únie na dovoz iránskej ropy vstúpilo dnes do platnosti. Západoeurópske vlády predpokladajú, že zosilnený ekonomický tlak presvedčí Teherán a ten zredukuje svoj nukleárny program.

Ešte pred nadobudnutím účinnosti embarga významní členovia EÚ, Veľká Británia a Francúzsko, signalizovali, že sa na zmiernenie obáv z iránskej jadrovej bomby sankcie budú musieť ešte sprísniť. Irán však obvinenia, že jeho program je hlavne vojenský, odmieta a tvrdí, že jadrovú energiu chce využívať v energetike a zdravotníctve.

Paleta sankcií na vývoz ropy priviedla Irán k rokovaciemu stolu v apríli a potom aj v nasledujúcich dvoch mesiacoch. Rokovania sa len slabo prejavili v obmedzení jeho jadrového programu.

Diplomati a experti tvrdia, že manévrovací priestor európskych vlád je v tejto oblasti obmedzený. Nemenovaný predstaviteľ EÚ uviedol, že mnohé z toho, čo sa malo urobiť, sa už urobilo. Usudzuje sa, že nejestvujú veľké možnosti, ako zatlačiť na ďalšie ekonomické sektory krajiny. V budúcich mesiacoch by západoeurópske vlády mali zvyšovať tlak a dať popredným spoločnostiam rozhodne najavo, že čelia sankciám, alebo že ich obchádzajú, a zmraziť ich účty.

Účinnosť sankcií zoslabuje aj rastúci počet podaní iránskych firiem na Európsky súdny dvor, ktoré sa sťažujú na sankcie. V dvoch súčasných prípadoch súd uviedol, že vlády nemali dostatočné dôkazy o tom, že sa spoločnosti postihnuté sankciami podieľali na nukleárnych aktivitách.

Diplomat povedal, že Irán sa pokúša "rozvrátiť náš systém sankcií". Uvedené súdne prípady ho vážne ohrozujú.

Sankcie voči Iránu však nie sú neúčinné. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla, že príjmy z predaja ropy v tomto roku klesli asi o 40 %. Iránska vláda získava 80 % svojich devíz z predaja komodity a tie majú podiel na rozpočtových príjmoch 50 %.

V minulosti vyvážal Irán zo svojho exportu komodity 20 % do EÚ. V dôsledku sankcií klesá hodnota iránskej meny, rialu. Inflácia vzrástla na takmer 20 %. Ceny potravín a služieb sa za posledné dva roky viacnásobne zvýšili. Desiatky tisíc Iráncov stratili prácu a Európa znížila obchodnú výmenu za rok o polovicu. V marci o tom informoval európsky štatistický úrad Eurostat.