Španielsko žiada pomoc od ECB

Diskusia 2  Zdroj: TASR

24. 5. 2012 - Madrid/Frankfurt nad Mohanom 24. mája (TASR) - Španielsko požaduje podporu od Európskej centrálnej banky (ECB).

Madrid/Frankfurt nad Mohanom 24. mája (TASR) - Španielsko požaduje podporu od Európskej centrálnej banky (ECB).

Premiér Mariano Rajoy naliehavo apeloval na európskych strážcov meny. "Ak nebudú verejné dlhy už únosné, budeme mať problém," uviedol Rajoy v stredu (23.5.) večer po mimoriadnom summite lídrov Európskej únie (EÚ). Podľa neho má ECB v rukách rozhodnutie, "ktoré už v minulosti raz urobila". Rajoy dodal, že všetky návrhy, ktoré predložil, sa dajú zrealizovať v priebehu 24 hodín.

Slová španielskeho premiéra sa môžu vzťahovať na program výkupu aktív, ktorý ECB pozastavila, a na obrovské injekcie likvidity, ktoré ECB poskytla finančnému sektoru. Banka výkupom dlhopisov priamo stláčala náklady na financovanie problémových štátov eurozóny. Okrem toho poskytla finančným domom trojročné úvery v hodnote okolo 1 bilióna eur. Banky časť z týchto peňazí investovali do štátnych dlhopisov, čo výrazne znížilo tlak na dlhopisové trhy zadlžených krajín.

Španielsko je opäť pod tlakom finančných trhov a výnosy jeho dlhopisov sa zvyšujú. Rizikové prirážky na španielske dlhopisy sú takmer na rekordnej úrovni.