Cena barelu WTI klesla na 98,49 USD

Pridajte názor  Zdroj: TASR

5. 5. 2012 - Barel (159 litrov) americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) sa predával v piatok (4. 5.) na záver obchodovania na komoditnej burze v New Yorku po 98,49 USD (75 eur).

New York 5. mája (TASR) - Barel (159 litrov) americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) sa predával v piatok (4. 5.) na záver obchodovania na komoditnej burze v New Yorku po 98,49 USD (75 eur). V priebehu dňa zlacnel o 4,05 USD, teda takmer o 4 %. Cena barelu hlavného druhu ropy, od ktorého sa na svetovom trhu odvodzujú ceny ostatných druhov tejto komodity, klesla na najnižšiu úroveň za necelých päť mesiacov. Naposledy stál barel menej 14. decembra, keď sa predával po 94,95 USD.

Analytici dodávajú, že pokles ceny pohonných látok by mal onedlho nasledovať. Potešia sa mu najmä motoristi v Amerike, ktorí by mali cestovať počas nadchádzajúcej dovolenkovej sezóny lacnejšie. Lacnejšia ropa však zmierni tlak aj na americkú ekonomiku, ktorá dosahovala v posledných troch rokoch po vypuknutí finančnej a bankovej krízy len slabé prírastky.

V tomto týždni celkovo barel WTI zlacnel o 6 USD a od februára, keď jeho cena dosiahla maximum, sa jeho cena znížila o 12 USD. V Spojených štátoch už galón (3,78 litra) benzínu zlacnel z 3,94 na 3,80 USD. Analytik spoločnosti Oil Price Information Service Tom Kloza predpokladá, že do dvoch mesiacov bude stáť galón menej ako 3,50 USD. Ak by cena galónu pohonných látok zostala nižšia o súčasných 14 centov celý rok, americkí motoristi by znížili svoje výdavky na ne mesačne o 20 miliónov USD.

Analytici uvádzajú, že pokles ceny ropy na svetovom trhu ovplyvňujú viaceré faktory. Medzi nimi na poprednom mieste je slabší rast americkej ekonomiky, než sa ešte prednedávnom očakával. Saudská Arábia a ďalší členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zvyšujú ťažbu suroviny. Spoločnosti začali používať technológie, ktorými sa ľahšie a rýchlejšie dostávajú k ložiskám ropy. V prvom štvrťroku sa jej denná ťažba zvýšila medziročne o 1,35 milióna barelov. Ponuka suroviny by mala v nadchádzajúcich mesiacoch bez problémov rastúci dopyt po nej. Zmiernilo sa aj medzinárodné napätie okolo iránskeho jadrového programu. Irán a Západ plánujú o ňom rokovať.