Vzdelanie

Výdaje na vzdelanie stále rastú. Náklady na bývanie, jazykové kurzy alebo na školné vám pomôžu uhradiť peniaze, ktoré ste od narodenia svojim ratolestiam našetrili. Možností ako sa pripraviť na vzdelávanie detí je mnoho.

Niektoré banky ponúkajú sporenie na vzdelanie so zvýhodneným úrokom, ktoré je často spojené s neskorším výhodným úverom. Vzhľadom k nízkemu riziku a zaujímavému zhodnoteniu je vhodným nástrojom stavebné sporenie. Pretože sa jedná o dlhodobejšiu, spravidla viac než päťročnú investíciu, môže byť výhodné ukladať peniaze do otvorených podielových fondov.

Náklady na štúdium sa môžu výrazne líšiť nielen podľa študovaného oboru, ale aj podľa "prístupu" študenta k učeniu. Zatiaľ čo "študijné" typy vystačia s tritisíc korunami mesačne, pravidelní návštevníci klubov, koncertov, krčiem a barov potrebujú oveľa viac. V roku 2000 sa mesačný internátny poplatok v Bratislave pohybuje od tristo do tisíc korún. Jedlo v školskej jedálni stojí okolo dvadsaťpäť korún, skriptá a učebnice na jeden semester možno zaobstarať od niekoľkých sto korún (technické obory) až po niekoľko tisíc (právo).

Študenti sú z dlhodobého hľadiska veľmi lákaví klienti. V snahe ich získať ponúkajú banky rôzne "bonbóniky" (lepšie úroky, platobné karty zdarma, nižšie poplatky), ktoré robia rôzne študentské a junior kontá zaujímavejšími.

Pri vytváraní úspor na vzdelanie detí možno použiť kapitálové poistenia, väčšinou je súčasťou ich názvu slovo venové, študijné či štipendijné. Kapitálové poistenia ale nepatria k najatraktívnejším. Pokiaľ hľadáte sporenie spojené s poistením, je vhodnejšie zjednať pre budúceho študenta investičnú životnú poistku.

Na štúdium na vysokej škole si možno samozrejme požičať. Výhoda špeciálnych úverov spočíva v odklade splátok. S úrokovými sadzbami to už tak dobré nie je.

Aktuálne správy