Amgen Inc. (ZAAMGN)

Logo
Základné informácie
Amgen je najväčšou biotechnologickou spoločnosťou na svete. Zaoberá sa vývojom, výrobou a distribúciou liečiv, ktoré využívajú poznatky biotechnológie.
V súčasnej dobe má na trhu tri produkty, všetky patentované a ďalšie vo fáze výskumu. Prvý schválený produkt nesie obchodné označenie Epogen, podporuje a reguluje tvorbu červených krviniek. Je určený na liečbu chudokrvnosti, ako následku dysfunkcie ľadvín. V roku 1997 dosiahli tržby za Epogen 1,2 miliardy dolárov, čo z neho urobilo jeden z najpredávanejších liekov na svete.
Druhý produkt s názvom Neupogen stimuluje tvorbu bielych krviniek. Potom, ako bol v roku 1991 schválený na predaj, našiel široké uplatnenie pri chemoterapeutickej liečbe rakoviny, predovšetkým na zabránenie vzniku infekcie ako následku chemoterapie. V júni 1994 získala spoločnosť licenciu na ďalšie použitie tohto lieku v spojitosti s transplantáciou kostnej drene a postupne boli odhalené ešte ďalšie vplyvy na liečbu rôznych príznakov.
Tretí produkt firmy, nazývaný Infergen, lieči vďaka látke podporujúcej tvorbu antivírových buniek ochorení Hepatitídy typu C.
Vo svojom výskume sa firma zameriava na oblasti, ako sú tvorba krvných buniek, neurológie, onkológie a endokrinológie. Jej poznatky môžu v budúcnosti priniesť riešenie na liečbu rakoviny, dysfunkciu kostnej a krvnej drene, rôznych infekčných ochorení i obezity, rovnako ako neurodegeneratívnych ochorení, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba alebo artritídy.
Webwww.amgen.com
Záverečné kurzy
Žiadný záznam nenájdený!
Fundamentálne údaje
52 týžd. min.63,520
52 týžd. max.77,000
Trhová kapitalizácia77 224 mil. USD
Priemerný objem9 844 220
EPS2,48$
P/E26,92
Dividenda0,00$
Div. výnos%