Prečo mať študentský účet?

Si zďaleka a študuješ v inom meste a dostávaš od rodičov peniaze priamo do vrecka na týždeň, či dva vopred? Poradím ti lepší spôsob ako mať peniaze stále pri sebe a nebáť sa, že ti ich niekto ukradne. Zriaď si študentský účet a rodičom poraď. Ak sa ti podarí môžeš si naň ukladať aj tvoje ťažko zarobené peniaze z brigád a banka ti ponúkne k tomu rôzne výhody.

Študentský účet ti pomôže väčšinu platieb zjednodušiť a naviac mnohé banky poskytujú vedenie účtu bez poplatkov, dostaneš k účtu od banky platobnú kartu zdarma alebo za výhodnejšiu cenu, dokonca môžeš svoje peniaze úročiť vyšším úrokom ako na bežnom účte.

Platobnú kartu využiješ pri platení v obchodoch, či reštauráciách, prípadne pri výbere hotovosti z bankomatu. O kartách sa dozvieš viac v sekcii platobných kariet.

Študentský účet môžeš využiť na prevod peňazí na iný účet pomocou zriadenia trvalého príkazu na úhradu (pre opakované platby), či povolením SIPA/inkasa. Platby za ich založenie a uskutočnenie sú nízke, konkrétne sa ich rozpis nachádza v charakteristike bánk.

Kde vziať peniaze na všetky výdaje?

Okrem príležitostných brigád je tu predsa príspevok od rodičov, ktorý peniaze môžu jednoducho prevádzať každý mesiac zo svojho bežného účtu alebo priamo z výplaty. A aj vlastný zárobok sa dostane jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie na tvoj účet ako by si mal stáť dlhú frontu pri pokladni študentskej agentúry.

TIP: A ak budeš občas cítiť potrebu vybrať si viac ako máš na účte, je tu možnosť vybaviť si kontokorentný úver. Čo je to? Je to legálny spôsob ako dostať z účtu viac ako je na ňom k dispozícii. Úrok Vám plynie následne len za dni kedy bol limit prečerpaný a za rok sa jeho výška pohybuje od 14,5 do 18%. Poštová banka ponúka kontokorent do výšky 2000,- Sk automaticky k študentskému účtu. V ČSOB vám musí prichádzať na účet pravidelne 2000,-Sk po dobu troch mesiacov a potom môžete požiadať o kontokorent.

Nerád chodíš do banky a si fanúšikom moderných technológií?

Banky ponúkajú jednoduché zisťovanie zostatkov na účte prostredníctvom telefónu, zaslaním krátkej textovej správy (SMS), prostredníctvom internetu (Phone Banking, GSM Banking, Internet banking). Priame zadávanie príkazov je možné, ale až po zaplatení sprístupňovacieho poplatku. Či banka ponúka niektorý z priamych komunikačných kanálov sa dozviete tu.

Kde môžeš hľadať výhody oproti bežnému účtu?

To, čo odlišuje študentské konto od bežného účtu sú poplatky, bonusy a v neposlednej rade aj úroková sadzba, ktorá sa zvyšuje s vyšším vkladom na účte a je niekde až dva krát vyššia ako na bežnom účte. Založenie a vedenie účtu aj mesačné výpisy sú spravidla zadarmo. Ináč to nie je ani s ostatnými poplatkami za platobné karty (väčšinou prvé vydanie), zriadenie trvalého príkazu, SIPO/inkasa (konkrétne pri jednotlivých bankách).

Bonus dostaneš len od IRB, ktorá má však špecifické podmienky pre vedenie takéhoto účtu. Ide o formu sporenia na štúdium, kde po prijatí na VŠ banka pripíše dvakrát úroky, ak sú do nej vkladané peňažné prostriedky minimálne dva roky.

Ďalej ušetríš aj na ostatných poplatkoch. Napríklad za platobné karty, pri ktorých väčšinou za prvé vydanie nezapalatíš nič alebo nižšiu sumu ako pri platobných kartách k bežným účtom. Porovnaj si pri profiloch bánk aj poplatky za zriadenie, zmenu uskutočnenie, zrušenie trvalého príkazu, SIPO, inkasa a zistíš, že mať študentský účet sa oplatí.