Ako si vybrať stavebnú sporiteľňu?

Kritérií pre výber najvhodnejšej stavebnej sporiteľne je mnoho. Najväčšiu rolu ale hrá to, či je pre vás stavebné sporenie nástrojom na uloženie peňazí alebo spôsobom, ako rýchle získať lacný úver na bývanie. Ďalšie rozdiely možno nájsť predovšetkým v poplatkovej politike, nadštandardných ponukách poistení, zľavách pre mládež, prípadne v kvalite a rozsahu poradenských služieb a distribúcii.

Ponuky stavebných sporiteľní sa líšia úročením, podmienkami na získanie úveru, poplatkami, flexibilitou. Ďalším kritériom je napríklad výška úrokového zvýhodnenia, pokiaľ sa rozhodnete nečerpať úver.

Ak chcete iba sporiť, potom pre vás bude rozhodujúcim faktorom výška úročenia. Najvýhodnejšie úročený program sporenia nájdete v našich rebríčkoch. Poplatok za uzavretie zmluvy je síce citeľným výdajom, účtujú si ho ale všetky stavebné sporiteľne. Pohybuje sa okolo jedného percenta z cieľovej čiastky.

Ak je však vaším cieľom získanie úveru, treba už pri výbere zvoliť takú sporiteľňu, ktorej poplatky za poskytovanie úverov sú najnižšie. Poradie sporiteľní podľa poplatkov účtovaných za poskytnutie úveru nájdete v našich rebríčkoch..