Sprievodca svetom akcií

Existuje jeden rokmi overený spôsob, ako relatívne najlepšie zhodnotiť vlastné úspory, pokiaľ nemáte sami odvahu začať podnikať: investovať do akcií. Investovaním svojich peňazí do akcií spoločností získavate jedinečnú možnosť, ako pohodlne profitovať z úspešných obchodných počinov ostatných.

Nákupom akcií sa stávate majiteľom pomernej časti spoločnosti. Samozrejme, že nie je majiteľ ako majiteľ. Keď si kúpite jednu akciu Microsoftu, tak jednoducho nemôžete prísť za Billom Gatesom a začať sa s ním dohadovať o tom, ktorým smerom sa má Microsoft v budúcnosti uberať. Hlavné však je, že ste si kúpili podiel v spoločnosti, nech by bol akýkoľvek malý. Málokto by si ale kúpil akcie Microsoftu iba preto, že je nadšeným užívateľom produktov tejto firmy a preto, že by nevedel, čo s peniazmi. Investor spravidla za to, že si kúpi akcie, požaduje určitú kompenzáciu. Tou je pre držiteľov podiel na hospodárskom výsledku vo forme dividendy. To je prvý problém, pretože nikde nie je napísané, že spoločnosť skutočne dosiahne zisk, z ktorého by neskôr mohla verných akcionárov odmeniť. Samotný dividendový príjem by bol však chabým súperom nepomerne istejšieho pravidelného príjmu z držania dlhopisov. Akciový investor sa preto neuspokojí so samotným dividendovým príjmom, ale žiada ešte niečo naviac, aby mal dôvod preferovať akciovú neistotu pred bezpečnými príjmami z dluhopisov. Druhým a hlavným ťahúňom výnosov z akcií je kapitálové zhodnotenie, teda rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou akcie. Celkový výnos akcie je potom daný súčtom dividendového a kapitálového výnosu.

Ako sme už zdôraznili, investor sa zaujíma o to, aký výnos obdrží a za akú cenu. Akcie prinášali svojim držiteľom výnosy naozaj kráľovské, pokiaľ ich porovnáme s výnosmi ostatných investičných inštrumentov. Dlhodobý reálny výnos akcií sa pohybuje vo vyspelých krajinách s dlhou a neprerušenou históriou obchodovania na kapitálových trhoch okolo sedem percent ročne.

V druhej polovici dvadsiateho storočia bolo hlavným ťahúňom výnosov akcií kapitálové zhodnotenie, zatiaľčo predtým väčšiu časť celkového výnosu tvoril dividendový výnos. Nič však nie je zadarmo, takže majitelia akcií zažívali, zažívajú a iste budú zažívať spústu bezsenných nocí. Pokiaľ by ste investovali do slušne diverzifikovaného burzového indexu S&P 500, ktorý predstavuje takmer tri štvrtiny celkovej trhovej kapitalizácie americkej ekonomiky, tak ste sa v priebehu jedného roku mohli dočkať straty až štyridsať percent alebo naopak šesťdesiatpercentného výnosu. Ceny akcií sú v zásade vysoko volatilné, čo znamená, že ich výška výrazne kolíše okolo svojho dlhodobého priemeru. Čo je však dôležité je to, že s rastúcim časovým horizontom táto volatilita výrazne klesá a v horizonte desiatich až pätnástich rokov je riziko straty dokonca nižšie ako u "bezpečnejších" dlhopisov či pokladničných poukážok.

Cena, za ktorú akciu nakupujete, je vyjadrením toho, ako si akciu v danej chvíli cení trh, respektíve ostatní investori. Ich predstavy o správnej cene sa však môžu diametrálne líšiť, a to i dokonca v priebehu jedného obchodného dňa. Cena akcie je akýmsi kompromisom medzi ocenením toho, ako sa spoločnosti darilo v minulosti, v akom stave sa nachádza v súčasnosti a aké sú jej vyhliadky do budúcnosti. Dlhodobo sú naozaj hlavným ťahúňom rastu cien akcií hospodárske výsledky, avšak investori sú ľudia z mäsa a kostí, takže často majú sklony preceňovať alebo naopak podceňovať fakty. Inými slovami investori môžu vyhnať ceny akcií do závratných a neopodstatnených výšin v euforických dobách, takisto môžu naopak dávať od akcií ruky preč a umelo ceny akcií devalvovať. Pozrite sa na indikátory, ktorými investori akcie oceňujú.

Pokiaľ sa už rozhodnete, že budete investovať priamo do konkrétnych titulov (alternatívou sú akciové fondy), tak sa určite nespoliehajte na "zaručené" analytické správy alebo doporučenia svojich známych. Spravte si sami svoju "domácu úlohu" a veďte si záznamy o tom, prečo ste akcie nakúpili. Len tak budete schopní určovať, či vami nakúpené akcie stále plnia svoju rolu vo vašom portfóliu alebo či sa nezmenili okolnosti, kvôli ktorým ste akcie kupovali.

Hovorí sa, že ten, kto chce dobre spať, by sa mal akciám vyhnúť a naopak ten, kto chce dobre jesť, by mal investovať do akcií. Realita je však taká, že pokiaľ je váš investičný horizont dlhší ako minimálne 10 rokov, tak by akcie mali tvoriť väčšiu časť vášho portfólia. Aj napriek tomu, že si myslíte, že nemáte dostatočne silný žalúdok na to, aby ste zniesli nestálosť akciových trhov alebo z nejakého objektívneho dôvodu si nemôžete dovoliť vydať vaše úspory napospas výkyvom cien akcií, mali by ste investovať aspoň časť vašich peňazí do akcií, a to kvôli diverzifikácii. Nikto na svete nevie predpovedať budúce výnosy akcií či dlhopisov, takže bude najrozumnejšie investovať do viacerých investičných inštrumentov a čakať, čo prinesie budúcnosť.