Čo je to rýchla pôžička

Hotovostné pôžičky slúžia vo väčšine prípadov pre ľudí, ktorí majú záujem o malé sumy, ktoré je možné získať spravidla veľmi rýchlo, bez ručiteľa, na akýkoľvek účel a bez zbytočnej byrokracie. V prípade že nemáte možnosť alebo čas vybaviť si spotrebný úver, nevyhovujú vám podmienky splátkových spoločností, nechcete obťažovať svojich priateľov či známych a pritom potrebujete peniaze okamžite, môžete využiť služby spoločností poskytujúcich hotovostné pôžičky.

Poskytovateľmi hotovostných pôžičiek sú väčšinou nelicencované spoločnosti špecializované na túto činnosť. Väčšiu časť slovenského trhu pokrýva 5 spoločností, ktorých ponuky nájdete v našich profiloch. Okrem štandardných spoločností, existujú na Slovensku aj firmy alebo jednotlivci, ktorí ponúkajú hotovostné pôžičky, na trhu sa však nesprávajú štandardne a podľa platných zákonov. Toto je jedným z dôvodov, prečo by pri výbere spoločnosti poskytujúcej hotovostnú pôžičku mali spotrebitelia prihliadať na viacero faktorov. Každý zákazník by si mal predovšetkým preštudovať samotnú zmluvu o pôžičke a preveriť si a porovnať systém poplatkov a možných sankčných poplatkov v situácii, ak sa dostane do problémov so splácaním. Dôležité je taktiež poznať históriu danej spoločnosti na trhu a sledovať jej komunikáciu a prezentáciu. Mnoho ľudí tiež preferuje osobné odporúčanie známych alebo priateľov, ktorí mali s danou spoločnosťou pozitívnu skúsenosť.

Niektoré spoločnosti prevádzkujú zelenú linku, na ktorej máte možnosť získať základné informácie o úvere. Spoločnosť na základe telefonátu kontaktuje najbližšieho obchodného zástupcu alebo sprostredkuje na obchodného zástupcu kontakt, a ten vám poskytne podrobnejšie informácie o úvere.

Hotovostné pôžičky sa poskytujú v objeme od pár tisíc korún až do 50 000 Sk. Niektoré spoločnosti poskytujú pôžičky aj nad túto sumu (až do 200 000 Sk), v takom prípade však už väčšinou nejde o hotovostnú pôžičku a obvykle sa už vyžaduje aj ručenie. Častou praxou je, že klientovi sa postupne zvyšuje úverový rámec. Po úplnom splatení prvej nízkej pôžičky dostane klient ďalšiu s vyšším úverovým limitom, postupne až do maximálnehej výšky úveru poskytovaného danou spoločnosťou.

Osobitnou kapitolou pri hotovostných pôžičkách úroková sadzba. Tá sa vo väčšine prípadov pohybuje nad 50%. Spločnosti sa vysokú sadzbu snažia maskovať tým, že uvádzajú sadzbu na mesiac alebo na týždeň. Relevantné porovnanie však získate až po prepočítaní na ročnú bázu. Môžete to spraviť napríklad prostredníctvom našej špeciálnej kalkulačky.

Predtým ako sa rozhodnete pre hotovostnú pôžičku si však predsa skúste zistiť dostupnosť iných, lacnejších alternatív. Banky sú v súčasnosti oveľa prístupnejšie v poskytovaní spotrebných úverov. Ak máte pravidelný príjem, máte šancu získať hotovostný spotrebný úver bez potreby preukazovania použitia peňazí. Úroky takýchto úverov sa dnes pohybujú v rozmedzí 13-15% p.a. (aj keď percentuálna miera nákladov je v tomto prípade trochu vyššia, v úrokovej sadzbe nie sú totiž zarátané poplatky). Prípadne, ak nepotrebujete hotovosť, môžete využiť služby splátkových spoločností, ktorých úrokové sadzby sú v priemere 20-30%. Nebankové spoločnosti s úrokmi často nad 50% p.a. sú naozaj až poslednou možnosťou.