Roche kupuje firmu Carmot Therapeutics, producenta liekov proti obezite

Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche prevezme americkú spoločnosť Carmot Therapeutics, výrobcu liekov proti obezite. Kontraktom v hodnote 2,7 miliardy USD (2,48 miliardy eur) švajčiarska firma rozšíri rady konkurentov najväčších výrobcov liekov na chudnutie, ako sú Novo Nordisk a Eli Lilly. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vedenie Roche si veľa sľubuje najmä od kľúčového produktu americkej spoločnosti, lieku CT-388, ktorý má za sebou úspešnú prvú fázu testov. Po oznámení dohody akcie Roche vzrástli predpoludním o 2,4 % na 6-týždňové maximum, keďže analytici očakávajú, že lukratívny trh s liekmi proti obezite bude schopný zvládnuť aj väčší počet hráčov. Odhadujú, že hodnota tohto trhu môže dosiahnuť až 100 miliárd USD.

Už pred švajčiarskou farmaceutickou firmou uzatvorili kontrakty na kúpu výrobcov liekov, prípadne projektov proti obezite, viaceré spoločnosti. Patria k nim AstraZeneca, ktorá v novembri kúpila za 2 miliardy USD práva na experimentálny liek od čínskej firmy Eccogene. Eli Lilly zasa už v júli prevzala za 1,93 miliardy USD firmu Versanis, ktorej portfólio posilní pozíciu Eli Lilly na tomto trhu.

Čo sa týka kontraktu medzi Roche a firmou Carmot Therapeutics, dokončenie sa očakáva v 1. kvartáli budúceho roka. Roche zároveň uviedla, že akcionári Carmotu môžu po prvotnej cene získať ďalších 400 miliónov USD v prípade, že sa podarí dosiahnuť určité míľniky.

Viac o téme: Carmot Therapeutics , farmaceutický priemysel , firmy , lieky , Roche , zmluva

Súvisiace články

Aktuálne správy