Zamestnanci firmy Samsung začali v Južnej Kórei trojdňový štrajk

Časť zamestnancov juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics dnes začala v Južnej Kórei trojdňový štrajk za zvýšenie miezd. Odborári pohrozili aj ďalšími protestnými akciami, ak firma nesplní ich požiadavky.

Štrajk vyhlásil odborový zväz NSEU. Ten združuje okolo 30 000 zamestnancov Samsungu, čo zodpovedá viac ako pätine celkovej pracovnej sily podniku v Južnej Kórei, napísala agentúra Reuters.

Zväz NSEU už v júni zorganizoval jednodňový protest zamestnancov, ktorý bol prvou štrajkovou akciou v 55-ročnej histórii spoločnosti Samsung. Tá ale vtedy uviedla, že protest nemal na jej výrobu a ďalšie podnikateľské aktivity žiadny dopad.

Vzhľadom na nízku účasť zamestnancov a vysokú automatizáciu tovární je podľa agentúry Reuters pravdepodobné, že výraznejšie dopady nebude mať ani terajší štrajk. Podľa odborov bude tento týždeň štrajkovať 6 540 zamestnancov. Samsung dnes uviedol, že zatiaľ nezaznamenal žiadne výpadky vo výrobe.

Samsung je najväčším svetovým výrobcom pamäťových čipov, šikovných telefónov a televízorov. Firma minulý týždeň oznámila, že jej prevádzkový zisk sa v tohtoročnom druhom štvrťroku podľa predbežných výsledkov v medziročnom porovnaní viac ako 15-násobil. Dosiahol 10,4 bilióna wonov (zhruba 175 miliárd Kč), zatiaľ čo pred rokom predstavoval 670 miliárd wonov. Podporil ho rast cien čipov, za ktorým stojí rozmach využívania umelej inteligencie (AI).

Viac o téme: Južná Kórea , Samsung , štrajk , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy